XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

12 czerwca ustawy dot. gazu z łupków maja trafić do KPRM

12 czerwca ustawy dot. gazu z łupków maja trafić do KPRM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekty ustaw dot. wydobycia węglowodorów, m.in. gazu z łupków, 12 czerwca powinny zostać wysłane do KPRM - zapowiedział wiceminister środowiska Piotr Woźniak. Chodzi o projekty noweli Prawa geologicznego i górniczego i ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym.

Zanim projektami zajmie się cały rząd, trafią one najpierw do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Woźniak, który jako Główny Geolog Kraju odpowiada za projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, podkreślił w środę na konferencji, że rząd planuje, by oba te projekty były procedowane równolegle.

Wiceminister poinformował też, że w środę odbyła się konferencja uzgodnieniowa projektów, podczas której główna dyskusja toczyła się w sprawie kształtu Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE). Nie podniesiono istotnych argumentów, by proponowane rozwiązania zmienić, pozostają one w obecnym kształcie - stwierdził Woźniak. Państwowy NOKE ma być obowiązkowym udziałowcem wszystkich przedsięwzięć wydobywczych.

Wiceminister przedstawił na konferencji prasowej najważniejsze kwestie, które ureguluje nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego, która w zamyśle ma ułatwić i przyspieszyć poszukiwania gazu i ropy oraz przyciągnąć inwestorów, zainteresowanych polskim gazem z łupków.

Uproszczony ma być model koncesjonowania; zniknie dzisiejsza koncesja poszukiwawcza, pozostanie jedynie koncesja rozpoznawczo-wydobywcza. Natomiast poszukiwanie złóż będzie się odbywało na podstawie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, które - przy braku sprzeciwu - w ciągu 30 dni nabierze mocy.

Woźniak podkreślił, że koncesje rozpoznawczo-wydobywcze będą przyznawane wyłącznie w przetargach; uproszczona zostanie konieczna dokumentacja - inwestor będzie składał jeden dokument po fazie rozpoznawczej, a przed uzyskaniem zezwolenia na wydobycie.

Uproszczone mają też być procedury środowiskowe. Decyzja środowiskowa, która dziś jest warunkiem otrzymania koncesji, będzie wydawana tuż przed rozpoczęciem wiercenia. "Dzisiejsze procedury przesunęliśmy na etap po otrzymaniu koncesji, czyli od razu po jej dostaniu można będzie zaczynać prac, a procedury środowiskowe prowadzić równolegle" - mówił Woźniak. Dodał, że w ocenie resortu procedury te, które dziś mogą trwać kilkaset dni, zostaną skrócone o co najmniej 200 dni.

Pojawi się ponadto nowy organ nadzoru geologicznego - Główny Inspektor Ochrony Środowiska, który będzie prowadzić przetargi, przejmie obowiązki nadzoru geologicznego w kwestiach ochrony środowiska i będzie kontrolował wykonania zobowiązań koncesyjnych.

Woźniak podkreślał, że nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego zachowa wszystkie prawa nabyte; obecni posiadacze koncesji dobrowolnie będą mogli przejść do nowego systemu, ale do momentu wygaśnięcia obowiązujących dzisiaj koncesji w kraju będą funkcjonować dwa systemy równolegle.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 12 czerwca ustawy dot. gazu z łupków maja trafić do KPRM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!