2010 r. kluczowy dla finansowania projektu Nabucco

2010 r. kluczowy dla finansowania projektu Nabucco
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rok 2010 będzie kluczowy dla finansowania projektu gazociągu Nabucco, mającego zmniejszyć zależność UE od gazu rosyjskiego - pisze w piątek agencja AFP, przytaczając wypowiedzi rzecznika konsorcjum Nabucco Christiana Dolezala.

Nabucco ma od 2014 roku transportować gaz z rejonu Morza Kaspijskiego, Bliskiego Wschodu oraz Azji Środkowej do Europy. Planowana długość magistrali to 3,3 tys. kilometrów. We wspieranym przez Unię Europejską projekcie uczestniczą Niemcy, Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Turcja.

Dolezal oświadczył, że rozmowy w sprawie zgromadzenia 7,9 mld euro potrzebnych do zbudowania gazociągu przebiegają dobrze, choć nie podpisano jeszcze żadnej umowy.

Jak dodał, nawiązano kontakty z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, jedną z agencji Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz inwestorem japońskim.

"Naszym celem jest zawarcie do końca 2010 r. kontraktów z inwestorami oraz podjęcie przez członków konsorcjum decyzji o inwestowaniu" - oświadczył. Do konsorcjum należą obecnie spółki państwowe RWE (Niemcy), OMV (Austria), Botas (Turcja), Bulgargaz (Bułgaria), MOL (Węgry) i Transgaz (Rumunia).

Konsorcjum liczy na obiecujące złoża podziemne Azji Środkowej, Morza Kaspijskiego i Iraku, częściowo eksploatowane przez niektórych jego członków.

"Liczmy na 8-10 mld m sześc. z Azerbejdżanu. To by na początek wystarczyło" - ocenił Dolezal.

Realizacja projektu miałaby się rozpocząć pod koniec 2011 r.; gazociąg połączy początkowo Wiedeń z Ankarą, a potem byłby wydłużany do 2016 r., a jego przepustowość wzrosłaby stopniowo do 31 mld m sześc.

Wśród innych potencjalnych partnerów są Egipt i Rosja. "Nie jest to nasz najważniejszy priorytet, ale jeśli pojawi się zainteresowanie, będziemy otwarci. Nasz projekt nie jest antyrosyjski" - podkreślił rzecznik.

Posiadający ogromne zasoby gazu Turkmenistan, drugi co do wielkości producent tego surowca na świecie, czeka z decyzją na rozstrzygnięcie kwestii finansowej. Na razie zawarł duże kontakty z Chinami, Rosją i Iranem.

"Państwa Morza Kaspijskiego są zainteresowane bezpośrednim dostępem do klientów europejskich. Są to kraje o silnej walucie, gdzie popyt rośnie. Według naszych analiz importerzy byliby gotowi kupić dwukrotnie tyle, ile bylibyśmy w stanie przetransportować" - zapewnił Dolezal.

Wzrost zapotrzebowania na gaz został zauważony także przez konkurencyjny Gazprom, który wraz z włoskim koncernem ENI uczestniczy w projekcie budowy gazociągu South Stream. Rosyjski gigant zapowiedział już, że chce zwiększyć swe dostawy ze 140 do 171 mld m sześc. w 2012 r.

South Stream ma od 2013 r. dostarczać gaz do Włoch i Grecji po dnie Morza Czarnego z ominięciem Ukrainy. Udział w nim zadeklarowały dwa państwa należące do konsorcjum Nabucco: Węgry i Bułgaria. Moskwa ma nadzieję, że zdoła przekonać do przyłączenia się do projektu także Turcję i Austrię.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 2010 r. kluczowy dla finansowania projektu Nabucco

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!