2015 rok może być dla Gazpromu najgorszym w historii

2015 rok może być dla Gazpromu najgorszym w historii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wydobycie gazu ze złóż Gazpromu w 2015 roku wyniesie 414 mld metrów sześciennych - pisze w środę dziennik "Wiedomosti", powołując się na prognozę Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Rosji. Gazeta zaznacza, że byłby to najgorszy wynik w historii tego koncernu.

"Wiedomosti" przypominają, że jeszcze w czerwcu Gazprom zapowiadał wydobycie w bieżącym roku 450 mld metrów sześciennych surowca.

Moskiewski dziennik podkreśla, że moce wydobywcze rosyjskiego monopolisty wynoszą 617 mld metrów sześciennych gazu rocznie, co oznacza, że ich trzecia część - ponad 200 mld metrów sześciennych - w 2015 roku pozostanie niewykorzystana. "Wiedomosti" zauważają, że niewykorzystana pozostaje też część infrastruktury przesyłowej, w której rozwój Gazprom zainwestował 2,4 bln rubli (40 mld dolarów).

Gazeta przypomina, że rosyjski koncern zaczął zwiększać wydobycie w 2002 roku, gdy na jego czele stanął Aleksiej Miller. W 2008 roku Gazprom prognozował, że w 2015 roku wydobycie błękitnego paliwa z jego złóż wyniesie 610-615 mld metrów sześciennych, a w 2020 roku - 670-680 mld metrów sześciennych.

"Wiedomosti" przekazują, że w 2014 roku eksport Gazpromu w porównaniu do 2008 roku zmalał o 40 mld metrów sześciennych, a sprzedaż w Rosji - o 90 mld metrów sześc. Dziennik zaznacza, że przez cały ten czas monopolista kontynuował inwestycje w wydobycie i moce przesyłowe.

Cytowany przez "Wiedomosti" analityk Sbierbanku Walerij Niestierow wyraził pogląd, że "dopuszczono się błędów przy ocenie popytu, jednak w czasie, gdy podejmowano decyzje o zwiększeniu wydobycia, trudno było przewidzieć, że tak wiele negatywnych czynników wystąpi jednocześnie". Analityk wyjaśnił, że chodzi o zmianę zasad regulowania rynku europejskiego, pojawienie się nowych dostawców, rewolucję łupkową w USA, konkurencję ze strony niezależnych producentów gazu w Rosji i zaostrzenie sytuacji polityczndej.

W ocenie Niestierowa "Gazprom padł ofiarą zamiłowania do megaprojektów". Gazeta ze swej strony konstatuje, że "za to wzbogacili się jego podwykonawcy: wszystkie podstawowe prace w projektach Gazpromu wykonywały struktury Arkadija Rotenberga, Giennadija Timczenki i Zijada Manasira".

Oligarchowie Rotenberg i Timczenko uważani są za bliskich przyjaciół prezydenta Rosji Władimira Putina, natomiast Manasir związany jest z Gazpromem od połowy lat 90. Stworzony przez niego i współpracujący z gazowym gigantem Strojgazkonsalting należy obecnie do Gazprombanku.

Także dziennik "Kommiersant" przewiduje, że 2015 rok będzie najgorszym w historii Gazpromu. Gazeta informuje w środę, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wydobycie gazu w Grupie Gazpromu spadło o 13,1 proc. - do 209 mld metrów sześciennych, a eksport surowca zmalał o 12,9 proc. - do 88,5 mld metrów sześciennych.

"Kommiersant" podkreśla, że jednym z czynników wpływających na wyniki Gazpromu jest sytuacja na Ukrainie - kraj ten drastycznie ograniczył zakup błękitnego paliwa w Rosji. W pierwszym półroczu rosyjski koncern sprzedał ukraińskiemu Naftohazowi tylko 3,7 mld metrów sześciennych gazu, a obecnie dostawy na Ukrainę ustały całkowicie. Rosja liczy, że zostaną one wznowione jesienią, jednak władze w Kijowie zapowiadają, że w bieżącym roku kupią od Gazpromu nie więcej niż 6-7 mld metrów sześciennych surowca.

W 2013 roku dostawy rosyjskiego monopolisty na Ukrainę wynosiły 25,8 mld metrów sześciennych, a w 2012 roku - 32,9 mld metrów sześciennych.

"Kommiersant" zauważa, że "na rynku wewnętrznym, który gwarantuje Gazpromowi stabilne dochody dzięki regulowanym taryfom, pozycje monopolisty również słabną". Dziennik wyjaśnia, że zużycie gazu w Rosji w pierwszym półroczu 2015 roku zmalało tylko o 0,3 proc. - do 240 mld metrów sześciennych - jednak Gazprom traci rynek na rzecz niezależnych producentów, którzy zwiększają wydobycie.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego przewiduje, że w 2015 roku udział Gazpromu w wydobyciu gazu w Rosji spadnie do 66 proc. wobec 69,5 proc. w 2014 i 74,5 proc. w 2012.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 2015 rok może być dla Gazpromu najgorszym w historii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!