PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

60 tys. pracowników otrzyma akcje PGNiG

Autor: Gazeta Prawna
16-07-2008 09:11
60 tys. pracowników otrzyma akcje PGNiG

Jeszcze w tym roku pracownicy dostaną akcje PGNiG, jeżeli Ministerstwo Skarbu Państwa szybko rozpocznie proces przydziału. Krajowy potentat gazowy zaczyna odczuwać brak fachowców.

Przydział akcji pracowniczych rozpocznie się po 1 października.
- Pełnomocnicy Ministerstwa Skarbu Państwa i pracownicy domu maklerskiego w ok. 25 miejscach będą podpisywać umowy z uprawnionymi o zbyciu należnych akcji. Jeśli zajdzie potrzeba, dom maklerski będzie od razu zakładał rachunek inwestycyjny i dokonywał przelewu papierów. W sumie będziemy w stanie obsługiwać ok. 700 osób dziennie. Uprawnionych jest ok. 60 tys. Zgodnie z prawem pracownicy nie mogą ich sprzedawać przez dwa lata od ich objęcia. Uprawnieni członkowie zarządu przez trzy lata - mówi Mirosłw Szkałuba, wiceprezes zarządu PGNiG w wywiadzie dla "Gazety Prawnej".

Zgodnie z KSH wprowadzono zabezpieczenia przed przejęciem akcji pracowniczych przez wrogie podmioty.

- Kodeks spółek handlowych i ustawa o obrocie instrumentami finansowymi regulują te kwestie jednoznacznie. Skarb Państwa dał sobie trochę czasu na wypracowanie zabezpieczenia przed wrogim przejęciem pakietu akcji pracowniczych i ewentualnym blokowaniem uchwał na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Musi to zrobić przed upływem 2 lat. Byliśmy zobowiązani do przedstawienia trzech wariantów zabezpieczenia. Jeden to podniesienie kapitału tak, aby Skarb Państwa miał ponad 75 proc., drugi to wykup akcji pracowniczych w celu umorzenia, a trzeci - zamiana na akcje imienne - twierdzi Szkałuba.

Zmienia się struktura organizacyjna grupy PGNiG.

- Najważniejsza zmiana będzie dotyczyć handlu. Chcemy, aby obrót gazem, który jest skupiony w jednym przedsiębiorstwie w Warszawie, był rozbity na 6 oddziałów handlowych z siedzibami regionalnymi. Obszar tych oddziałów pokrywałby się z obszarami działań operatorów systemu dystrybucji. W ten sposób chcemy usprawnić przepływ informacji i dopasować strukturę do regionalnych warunków. Obecnie współpraca operatorów systemów dystrybucji z gazowniami nie jest na poziomie satysfakcjonującym zarząd. Wobec zbliżającej się liberalizacji rynku gazu musimy zwiększyć elastyczność struktury organizacyjnej firmy, tak aby stale poprawiać konkurencyjność - informuje w "Gazecie Prawnej" Szkałuba.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP