Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Akcyza na gaz nie powinna spowodować podwyżek cen surowca

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
08-02-2013 09:28
Akcyza na gaz nie powinna spowodować podwyżek cen surowca
Fot. Archiwum

Od listopada gaz będzie obłożony podatkiem akcyzowym. O tym, czy oznacza to podwyżki, kto ucierpi, a kto może spać spokojnie i w jakich szczegółach tkwi diabeł, mówi portalowi wnp.pl Wojciech Kotala, doradca podatkowy w kancelarii DLA Piper

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt przepisów nakładających akcyzę na gaz ziemny od 1 listopada 2013 r. Czy wobec tego jesienią wzrosną ceny gazu ziemnego?
- Formalne wprowadzenie akcyzy na gaz ziemny od jesieni tego roku było przesądzone. Jest to wymóg Unii Europejskiej wynikający z tzw. Dyrektywy Energetycznej. Zasadniczą kwestią - w której od autorów polskich przepisów akcyzowych wiele zależy - jest to czy akcyza na gaz ziemny będzie dodatkowym obciążeniem dla Polskiego przemysłu i gospodarstw domowych tj. czy spowoduje wzrost cen gazu.

Przepisy Unii Europejskiej dopuszczają, aby gaz ziemny zużywany przez przemysł (m in. zakłady energochłonne, redukcja chemiczna, metalurgia, zakłady objęte systemem handlu emisjami) był w znacznym stopniu zwolniony z akcyzy. To samo dotyczy indywidualnych odbiorców, którzy zgodnie z Dyrektywą Energetyczną także mogą być zwolnieniu z akcyzy

Resort finansów nie pozostał obojętny na postulaty odbiorców gazu ziemnego i w projekcie jest dość szeroki katalog zwolnień z akcyzy dla przemysłu i dla odbiorców indywidualnych. W teorii nie powinniśmy mieć do czynienia z powszechnymi podwyżkami gazu ziemnego.

Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Co z tego, że w projekcie jest zwolnienie z akcyzy gazu ziemnego dostarczanego "gospodarstwom domowym", jeżeli jednocześnie nie ma mechanizmów pozwalających PGNiG precyzyjnie określić, którym indywidulanym odbiorcom można na tej podstawie sprzedawać gaz bez akcyzy. Dodatkowo wprowadzono formalne obowiązki nakazujące PGNiG wprowadzać do umów zapisy dotyczące zwolnienia z akcyzy. Jest wymóg niemający uzasadnienia z punktu widzenia zapewnienia, że ze zwolnienia korzystają właściwe podmiot, a zmusza PGNIG do zmiany milionów umów. Czas pokaże, jak "da się" w praktyce stosować zwolnienia z akcyzy, co jest warunkiem tego, aby ceny gazu nie wzrosły.

Jak w tym zakresie wygląda sytuacja najważniejszej grupy odbiorców przemysłowych tj. wielkiej chemii, metalurgii, rafinerii czy energetyki?

- Podobnie jak w przypadku odbiorców indywidulanych resort finansów przewidział zwolnienia z akcyzy dla gazu ziemnego zużywanego w tych branżach. Konkretne rozwiązania nie są jednak optymalne i mogą powodować przypadki efektywnego obłożenia akcyzą gazu zużywanego przez część odbiorców przemysłowych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP