Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Akcyza na gaz - w kogo uderzy?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
19-07-2013 05:41
Akcyza na gaz - w kogo uderzy?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Rząd przesłał już projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym do Sejmu. Propozycje zmian w przepisach komentuje Wojciech Kotala, doradca podatkowy w kancelarii DLA Piper.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano kolejną wersję projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym dotyczącego wprowadzenia akcyzy na gaz ziemny. Projekt w tej wersji został zaakceptowany już przez Radę Ministrów i został przesłany do Sejmu.
- Warto na tym etapie podsumować kwestie, na które przedsiębiorcy będą musieli szczególnie zwrócić uwagę przy stosowaniu nowych przepisów po tym jak zostaną one uchwalone, a warto dodać, że nieodwołalną datą wejścia w życie nowych regulacji to 1 listopada 2013 r.

Katalog zwolnień z akcyzy jest dość szeroki, ale najważniejsze z nich (np. zwolnienie gazu dla podmiotów energochłonnych, zwolnienie gazu zużywanego w kogeneracji, metalurgii) są uzależnione od poziomu cen gazu na krajowej giełdzie energii. Wygasną one od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym średnia ważona cen transakcyjnych gazu na giełdzie w lipcu tego roku będzie niższa o dwukrotność stawki akcyzy od średniej ważonej cen transakcyjnych gazu ziemnego na giełdzie w lipcu poprzedniego roku. Dobrze, że ostatniej wersji projektu dodano regulację, na podstawie której przy ponownym wzroście cen gazu na giełdzie zwolnienia zaczną znów obowiązywać.

Nie dość, że byt części zwolnień z akcyzy określonych w projekcie nie jest pewny, to dodatkowo sama konstrukcja niektórych zwolnień może po 1 listopada spędzać sen z powiek odbiorcom gazu?

- Aby być podmiotem energochłonnym uprawnionym do zwolnienia z akcyzy trzeba mieć nie tylko odpowiedni udział kosztów zakupu gazu w wartości produkcji sprzedanej (w ostatniej wersji projektu 5 proc.), ale także jednocześnie zakład musi być objęty systemem handlu emisjami (ETS). Należy o tym pamiętać bo przy zwolnieniu z akcyzy węgla obowiązuje inna reguła: wystarczy być podmiotem energochłonnym albo być objętym systemem handlu emisjami, aby móc korzystać ze zwolnienia z akcyzy.

W zakresie zwolnienia z akcyzy dla zakładów energochłonnych trzeba autorom projektu wytknąć, że zmierzają w tym zakresie do nieprawidłowej implementacji dyrektywy energetycznej. Chodzi o to, że 5 proc. udział kosztów ma być kalkulowany tylko w oparciu o zakupy gazu. W rezultacie gdy podmiot będzie miał 4 proc. udział kosztów zakupu gazu oraz jednocześnie 2 proc. udział kosztów innych wyrobów energetycznych nie będzie uprawniony do zwolnienia podczas gdy moim zdaniem właściwa implementacja prawa UE wymaga, aby te udziały można było sumować.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP