Akcyza na gaz ziemny do celów opałowych?

Akcyza na gaz ziemny do celów opałowych?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od listopada br. gaz ziemny przeznaczone do celów opałowych będzie opodatkowany akcyzą - zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przygotowany przez resort finansów. Przewidziane są liczne zwolnienia z podatku np. dla gospodarstw domowych.

"Konieczność opodatkowania gazu ziemnego wynika z przepisów wspólnotowych, ponieważ z dniem 31 października 2013 r. upływa okres derogacji przewidziany dla Polski na opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego oraz końcem możliwości stosowania zwolnienia terminowego dla gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych. Jednak maksymalny zakres zwolnień od akcyzy przewidziany w projekcie ustawy powinien zmniejszyć negatywne skutki opodatkowania gazu ziemnego dla gospodarki" - napisano w uzasadnieniu do projektu opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

W dokumencie podano, że zwolnieniu z akcyzy będzie podlegać zużycie gazu w celach opałowych m.in. w procesie produkcji energii elektrycznej, produkcji wyrobów energetycznych, do przewozu towarów i pasażerów koleją, do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb, w leśnictwie, w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej. Zwolnieniu podlegać będzie też zużycie gazu w celach opałowych m.in. przez gospodarstwa domowe, szkoły, przedszkola, żłobki i kluby dziecięce, szpitale, przychodnie, organizacje pożytku publicznego.

Ministerstwo przewiduje, że zmiany zwiększą dochody budżetu państwa o ok. 118 mln zł rocznie. "Należy dodać, iż wejście w życie ustawy będzie miało znaczenie dla budżetu państwa już w 2013 roku, ponieważ opodatkowanie gazu będzie obowiązywać od dnia 1 listopada 2013 r. W związku z powyższym szacuje się, że dochody budżetu państwa z tytułu akcyzy od gazu ziemnego wyniosą w 2013 r. ok. 10 mln zł" - wyjaśniono.

Zdaniem MF zmiana nie będzie miała wpływu na rynek pracy. W tzw. ocenie skutków regulacji zawartej w uzasadnieniu do projektu resort poinformował, że nie przewiduje negatywnego wpływu zmiany na rynek pracy, nawet w przypadku możliwości pogorszenia się konkurencyjności przedsiębiorstw w niektórych dziedzinach produkcji, np. w metalurgii czy przemyśle chemicznym.

"Wejście w życie ustawy nie będzie miało negatywnego wpływu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość oraz na funkcjonowanie przedsiębiorstw, gdyż zdecydowana większość tych przedsiębiorstw będzie korzystała ze zwolnień fakultatywnych lub obligatoryjnych z podatku akcyzowego od gazu ziemnego" - napisano.

Resort obliczył, że przy przewidywanej stawce akcyzy na gaz ziemny do celów opałowych w wysokości 1,28 zł/1GJ oraz średnią hurtową cenę gazu ziemnego można przyjąć, iż akcyza będzie stanowić ok. 3 proc. średniej ceny hurtowej gazu ziemnego.

MF wyjaśniło, że projekt przewiduje mechanizm ograniczający okres obowiązywania zwolnień z podatku, którego uruchomienie zależeć będzie od średniej arytmetycznej dziennych notowań gazu ziemnego na krajowej giełdzie energii w lipcu i grudniu poprzedniego roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Akcyza na gaz ziemny do celów opałowych?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!