PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Akcyza na gaz ziemny weszła w życie

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
01-11-2013 13:19
Akcyza na gaz ziemny weszła w życie
Fot. PTWP

Od 1 listopada w naszym kraju obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, która - wdrażając regulacje unijne - wprowadza akcyzę na gaz ziemny. Niektórzy odbiorcy gazu będą musieli za surowiec zapłacić nieco więcej, jednak bardzo szerokie jest grono uprawnionych do zwolnienia z tego podatku.

Nowelizacja implementuje do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy 2003/96/WE dotyczącej opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej.
Do końca października w Polsce obowiązywało zwolnienie z akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych. Teraz stan rzeczy ulega zmianie.

Stawka akcyzy wynosi 1,28 zł za 1 GJ energii. Faktycznie oznacza to wzrost średniej hurtowej ceny gazu o około 3 procent. Na tyle przynajmniej szacował przedstawiając uzasadnienie projektu rząd.

I tak, jak to z tego typu podatkami bywa, państwo zapewniło sobie spore wpływy do swojej kasy. Według wcześniejszych symulacji mogłoby to być nawet ponad 0,5 mld złotych w skali roku. Jednak katalog zwolnień jest na tyle szeroki, że faktyczne wpływy z tytułu akcyzy na gaz w skali roku przekroczą nieco ponad 100 mln złotych.

Kogo dotyczą zwolnienia?

Obejmą one gaz przeznaczony do celów opałowych przez gospodarstwa domowe, organy administracji publicznej, wojsko, szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, żłobki i kluby dziecięce, szpitale, przychodnie i inne podmioty lecznicze, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, a także organizacje pożytku publicznego.

Pod koniec września Sejm zgodził się na senackie poprawki do noweli, które sprowadzają się do zwolnienia z akcyzy gazów najniższej jakości - z podgrup Ln i Lm. Zgodnie z polskimi przepisami gaz ziemny dzieli się na gaz ziemny wysokometanowy (grupa E) oraz zaazotowany - grupa L, zawierająca podgrupy Lw, Ls, Ln i Lm, w zależności od kaloryczności. Kaloryczność grup Ln i Lm jest najniższa. Brak zapisów przewidzianych w poprawkach spowodowałby, że gazy o najniższej wartości energetycznej podlegałby takim samym stawkom, jak gazy wysokokaloryczne.

Zwolnione z akcyzy będą też paliwa gazowe przeznaczone do celów opałowych; chodzi o przewóz towarów i pasażerów koleją, wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu (kogeneracja), prace rolnicze, ogrodnicze, hodowlę ryb oraz leśnictwo, procesy mineralogiczne, elektrolityczne, metalurgiczne itp. Zwolnieniem objęto również biogaz, używany w kogeneracji.

Zwolnieniu podlegać będzie także użycie wyrobów gazowych w celach opałowych przez zakłady energochłonne, w których wprowadzony został system podnoszący efektywność energetyczną. Za taki system projekt uważa m.in. ETOS - czyli zwolnienie dot. instalacji, objętych europejskim systemem handlu emisjami. Zakład energochłonny definiuje się, jako podmiot, u którego udział zakupu wyrobów gazowych w wartości produkcji sprzedanej wynosi nie mniej niż 5 proc. w skali roku.

Tak duże grono zwolnionych to efekt dość ostrych wypowiedzi w sprawie możliwych negatywnych skutków, jakie mogłoby przynieść nałożenie podatku bez zwolnień.

Specjaliści dokładnie wyliczyli, jak negatywnie akcyza mogłaby wpłynąć na niektóre branże. Na szczęście MF zdało sobie z tego sprawę i choć pozostawiło sobie prawo do zmian, to akcyza nie powinna przynieść negatywnych skutków gospodarce.

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP