PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Akcyzowa pułapka groźna dla gazowych bloków?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
08-03-2013 11:16
Akcyzowa pułapka groźna dla gazowych bloków?
Fot. PTWP

Większość najpoważniejszy odbiorców gazu nie obawia się wejścia w życie akcyzy na gaz. Powód jest dość prozaiczny, zostali bowiem z płacenia tego podatku zwolnieni. Jednak jeden z zapisów projektu ustawy o podatku akcyzowym na gaz powoduje, że zwolnienie może przestać obowiązywać już od początku 2015 roku a więc po prawie roku obowiązywania. Taki zapis może uderzyć branże gazochłonne i jeszcze bardziej zniechęcić do budowy gazowych bloków.

Opodatkowanie gazu akcyzą nie jest niespodzianką. Polska zobowiązała się do tego wchodząc do Unii Europejskiej. Sukcesem naszych negocjatorów był bardzo długi, chyba rekordowy pod tym względem okres przejściowy.
Jednak z dniem 31 października tego roku okres przejściowy mija. Zgodnie z tzw. Dyrektywa Energetyczną (2003/96/WE) i ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym gaz musi zostać obłożony tym podatkiem.

Obłożenie akcyzą gazu oznacza podwyżkę jego cen o około 40 złotych na 1000 m3. W przypadku odbiorców z taryf W1-W2 akcyza oznaczałby wzrost wydatków na gaz o kilka, kilkanaście złotych w skali roku. Jednak w przypadku największych odbiorców jak np. przemysł chemiczny i energetyka wejście w życie akcyzy na gaz i objecie nim zakładów oznaczałoby w skali roku wydatki większe o kilkadziesiąt milionów.

Teraz kluczowe jest to, co ustawodawca musi zrobić, jaki wprowadzić system, który najmniej zmodyfikuje stan obecny. Jak można to osiągnąć?

Po pierwsze wprowadzając prosty system opodatkowania. Po drugie wprowadzając, możliwie najszerszy katalog zwolnień. Czyli wyłączając te sytuacje, które będą skutkowały poborem podatku. Z tego względu kluczowy charakter ma katalog zwolnień.

Z perspektywy MF w sprawie tego projektu, przyjęto założenie, że to, co w dyrektywie energetycznej zapisano jako zwolnienie obligatoryjne, jest wpisane jako zwolnienie także w ministerialnym projekcie i nie ma problemu.

Znalazł się tam również cały katalog różnych zwolnień fakultatywnych przewidzianych w dyrektywie: jak np. gospodarstwa domowe, łączne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej (kogeneracja). I wszystko byłoby ładnie, gdyby nie jedno ale.

W projekcie ustawy został zawarty przepis, który warunkuje wygaśnięcie tych zwolnień fakultatywnych od osiągnięcia pewnych relacji cen gazu na giełdzie energii do stawki akcyzy.

Chodzi o zapisy dotyczące ograniczenia w stosowaniu zwolnień. Zgodnie z projektem „zwolnienie obowiązuje do końca roku kalendarzowego, w którym średnia arytmetyczna dziennych notowań gazu ziemnego na krajowej giełdzie energii w lipcu tego roku, będzie niższa od średniej arytmetycznej dziennych notowań gazu ziemnego na tej giełdzie w grudniu roku poprzedniego o co najmniej dwukrotność stawki akcyzy przewidzianej dla gazu ziemnego”.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP