Amerykański gaz w Europie? "Dobra perspektywa"

Amerykański gaz w Europie? "Dobra perspektywa"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przez Białoruś przepływa znacznie więcej gazu niż przez Ukrainę. Liczymy na to, że gdyby dochodziło do przerw, to moglibyśmy więcej gazu przepuszczać z Białorusi - mówi prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Mariusz Zawisza gościł w "Salonie ekonomicznym Trójki i Dziennika Gazety Prawnej".



Zdaniem Mariusza Zawiszy Polska nigdy nie była rozpieszczana, jeżeli chodzi o cenę gazu. - Cena ma w swojej strukturze także stawki tranzytowe. My zakładamy, że one nie wzrosną - to w kontekście ceny. W kontekście bezpieczeństwa - nasza struktura dostaw z kierunku wschodniego przebiega dwutorowo, to jest kierunek białoruski i ukraiński. Przez Białoruś przepływa znacznie więcej gazu niż przez Ukrainę. Liczymy na to, że gdyby dochodziło do przerw, to moglibyśmy więcej gazu przepuszczać z Białorusi - mówi.

Dziennikarze pytali prezesa PGNiG o sprawę kontraktu gazowego z Katarem. - Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną katarską. Nasze zespoły, zarówno techniczne, jak i handlowe rozmawiają. Wymieniamy ze sobą korespondencję i wiedzę. Jesteśmy ze wstępnej fazie negocjacji. Bylibyśmy usatysfakcjonowani, gdyby udało nam się porozmawiać i o cenie, o wolumenach i o pewnym uelastycznieniu tego kontraktu. Chodzi o moment pierwszej dostawy i rozkładu tej pierwszej dostawy w czasie - mówi gość audycji.

Mariusz Zawisza nie chce ujawniać szczegółów rozmów ze stroną katarską. - To relacja handlowa na wysokich poziomach i wolumenowych i finansowych. Stąd unikam zaskakiwania partnera ujawnianiem pewnych informacji przez media. Nie wiadomo, kiedy rozmowy się zakończą. To kontrakt, który wiąże nas długofalowo. Szczegóły ustaleń nie zakończą się na pewno w perspektywie 2-3 miesięcy. Rozmowy mogą sięgnąć zimy - dodaje.

Jego zdaniem dostawy amerykańskiego gazu do Europy to sprawa wielowątkowa. - W kategorii fabularnej, buduje to dobrą perspektywę. Ale nie chciałbym emanować nadmierną nadzieją, bo uważam że coś takiego, jak darmowe lunche nie funkcjonują. Bezpieczeństwo energetyczne nie powinno budować się w aspekcie prezentu, ale realnego, długofalowego biznesu. PGNiG mam kontrakt jamalski, za chwilę dojdzie kontrakt katarski, mamy wydobycie krajowe - mówi.

Według niego perspektywa wejścia amerykańskiego gazu to będzie dobry punkt wyjścia do listopadowych negocjacji z Gazpromem i ten aspekt chcemy skonsumować.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Amerykański gaz w Europie? "Dobra perspektywa"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!