Amerykańskie firmy oporne wobec eksportu gazu łupkowego?

Amerykańskie firmy oporne wobec eksportu gazu łupkowego?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że propozycja amerykańskiego senatora Richarda Lugara, by Stany Zjednoczone zaczęły eksportować swój gaz łupkowy do krajów NATO napotka opór wielkich firm z USA - twierdzi rosyjski analityk Siergiej Wachramiejew.

Według cytowanego przez dziennik "Wiedomosti" analityka amerykańskie przedsiębiorstwa wolą wykorzystywać tani rodzimy gaz do wytwarzania towarów o wysokiej wartości dodanej.

Wachramiejew utrzymuje ponadto, że po uwzględnieniu kosztów skroplenia, transportu i regazyfikacji surowca jego cena może wzrosnąć do 350-420 dolarów za 1000 metrów sześciennych. W takim wypadku - szacuje analityk - cena amerykańskiego gazu byłaby porównywalna do ceny surowca oferowanego przez rosyjski Gazprom, wynoszącej średnio 380 USD za 1000 metrów sześciennych.

Lugar, reprezentujący Partię Republikańską i zasiadający w senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, zaproponował przed Nowym Rokiem na łamach dziennika "Washington Post", by Stany Zjednoczone pomogły swoim partnerom w Europie zdywersyfikować źródła dostaw gazu, co pozwoliłoby im położyć kres dominacji Rosji na europejskim rynku gazowym.

Amerykański senator podkreślił, że Rosja wykorzystuje nośniki energii jako broń przeciwko sąsiadom.

Jego zdaniem obecnie powstały sprzyjające warunki do podważenia rosyjskiej dominacji. Lugar przypomniał, iż we wrześniu zeszłego roku Komisja Europejska wszczęła postępowanie antymonopolowe przeciwko Gazpromowi, a także iż kraje europejskie zaczęły sprowadzać skroplony gaz z Bliskiego Wschodu. Zauważył, że z powodu rewolucji łupkowej USA mają nadwyżkę surowca.

Senator oznajmił, że w tej sytuacji należy pomóc europejskim partnerom w dywersyfikacji dostaw gazu. Lugar poinformował, że przygotował projekt ustawy o LNG dla państw NATO, która uprości eksport surowca do krajów Sojuszu. Obecnie firmy chcące eksportować gaz z USA muszą otrzymać licencję.

Według senatora Stany Zjednoczone powinny także wykorzystać wszystkie dźwignie dyplomatyczne do odrodzenia "korytarza południowego" - projektu alternatywnych, omijających Rosję, gazociągów z regionu Morza Kaspijskiego do Europy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Amerykańskie firmy oporne wobec eksportu gazu łupkowego?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!