Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Analitycy nie obawiają się o płynność PGNiG

Autor: wnp.pl (MS)
21-09-2012 11:16

Pomimo kłopotów w I półroczu, analitycy uważają, że płynność PGNiG nie jest zagrożona. - Dlatego też uwzględniając znaczący wzrost wydobycia ropy naftowej w 2013 r. oraz możliwą poprawę wyników w segmencie handlu gazem w nadchodzących kwartałach rekomendujemy kupno akcji PGNIG - czytamy w raporcie DM PKO BP.

I kwartał br. przyniósł kontynuację strat na handlu gazem w wyniku ujemnej rentowności sprzedaży gazu oraz niekorzystnej proporcji pomiędzy wolumenem zakupu gazu importowanego a wielkością wydobycia własnego. - Szacujemy, iż kolejne kwartały będą o wiele korzystniejsze pod względem średniego kosztu nabycia gazu ze względu na malejący udział gazu rosyjskiego w koszyku zakupowym, co powinno pozwolić na osiągnięcie progu rentowności na handlu gazem. Oczekujemy, iż ewentualna podwyżka taryfy gazowej oraz możliwe pozytywne rozstrzygnięcie arbitrażu z Gazpromem podobnie jak w przypadku E.ON będzie czynnikiem pozytywnie wpływającym na notowania PGNiG - piszą w raporcie analitycy DM PKO BP.
Ich zdaniem brak infrastruktury technicznej (interkonektory, magazyny) to obecnie główny czynnik uniemożliwiające zaistnienie realnej konkurencji na rynku gazu w Polsce. - Uważamy, iż liberalizacja handlu gazem będzie procesem kilkuetapowym, polegającym na stopniowym zwiększaniu giełdowego obrotu gazem oraz powolnego odchodzenia od taryfy gazowej. Oznacza to, że rok 2013 nie będzie pod tym względem przełomowy dla PGNiG - czytamy w raporcie.

Zdaniem analityków to segment wydobycia stanie się głównym motorem poprawy wyników spółki w przyszłym roku. Zgodnie z planami spółki w przyszłym roku wydobycie ropy naftowej przez PGNiG ma ulec podwojeniu na skutek rozpoczęcia wydobycia ze złoża Skarv w skali całego 2013 r. oraz zwiększenia krajowego wydobycia poprzez uruchomienie kopalni Lubiatów-Międzychów-Grotów.

- Uważamy, iż po okresie słabych wyników w I pół. 2012 r. PGNiG powinien zaskoczyć lepszymi wynikami w drugim półroczu. Stopniowa poprawa wyników w segmencie handlu gazem oraz rosnące wydobycie ropy naftowej będą czynnikami wzrostu EBITDA jak i przepływów operacyjnych spółki w kolejnych kwartałach. Uwzględniając perspektywę poprawy sytuacji finansowej spółki wydajemy rekomendację "kupuj" z ceną docelową 4,52/akcję - czytamy w raporcie.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP