XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Analitycy różnie oceniają skalę podwyżki taryf PGNiG

Analitycy różnie oceniają skalę podwyżki taryf PGNiG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Analitycy nie są zgodni w ocenach skali podwyżki taryfy gazowej zaakceptowanej przez Urząd Regulacji Energetyki. Część uważa, że nowa taryfa jest zbyt niska i nie pozwoli pokryć strat na sprzedaży gazu importowanego w III i IV kw., inni wskazują, że podwyżka jest wyższa niż oczekiwali, co z punktu widzenia PGNiG jest korzystne.

Marcin Palenik, Millennium DM:

"Podwyżka była większa, niż myślałem. Sądziłem, że wzrost zostanie podzielony na dwie części. Spółka otrzymałaby część podwyżki teraz, część jesienią. Tymczasem główna taryfa paliwowa wzrosła o 12 proc. To jest znaczący wzrost. U końcowych odbiorców skala wzrostów jest inna ze względu na obniżkę taryfy przez Gaz-System.

To korzystne dla PGNiG, że ceny u końcowych odbiorców nie wzrosną aż tak bardzo dzięki temu, że obniżka nastąpi u innego podmiotu".

Łukasz Prokopiuk, DM IDM SA:

"Te podwyżki są pozytywną informacją dla PGNiG, natomiast negatywną dla branży chemicznej, która zużywa duże ilości gazu. Dla chemii skala podwyżki jest większa niż zakładałem.

Z punktu widzenia odbiorców indywidualnych nowa taryfa nie jest tak dotkliwa ze względu na obniżkę taryf dystrybucyjnych, które w przypadku chemii i przemysłu nie obowiązują".

Paweł Burzyński, DM BZ WBK:

"Jedyną pozytywną stroną decyzji URE jest to, że po trzech miesiącach opóźnienia PGNiG dostało jakiekolwiek podwyżki. Na chwilę bieżącą zmniejszy to skalę strat, jakie firma może na handlu gazem zaraportować w III i IV kwartale.

Pierwotnie PGNiG wnioskowało o grubą dwucyfrową podwyżkę, która później została zrewidowana raz i drugi. To pokazuje, jak spółka widziałaby taryfę, która rekompensowałaby rosnącą cenę importową gazu. Podwyżka zatwierdzona przez URE zdecydowanie nie jest wystarczająca, by pokryć tę stratę.

Zgodnie z naszymi szacunkami, po 10-proc. kwartał do kwartału wzroście ceny importowej gazu z I na II kwartał, oceniając na chwilę obecną cena gazu w dolarach wzrośnie z II na III kwartał o kolejne ponad 13 proc. i o następne 7-9 proc. na IV kwartał.

W świetle wzrostu ceny importowej gazu, podyktowanego wysoką ceną ropy, obecna skala podwyżki nie będzie wystarczająca, by pokryć stratę na głównym segmencie działalności spółki. To, co spółka robi dobrego w segmencie upstreamu, jest zjadane przez działalność podstawową - handel gazem.

Jak to konkretnie przełoży się na wyniki, nie chcę mówić. Decydować o tym będzie kurs dolara do złotego. Jeśli złoty będzie się osłabiał, wynik na handlu będzie słaby w III i IV kwartale.

Podsumowując, negatywnie należy odebrać niewielką skalę podwyżki w kontekście rosnącej importowej ceny gazu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Analitycy różnie oceniają skalę podwyżki taryf PGNiG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!