Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Analitycy: wycena PGNiG zawyżona, firmę czekają wyzwania

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
10-09-2015 12:16
Analitycy: wycena PGNiG zawyżona, firmę czekają wyzwania
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zdaniem analityków Domu Maklerskiego BDM, obecna wycena PGNiG nie odzwierciedla faktycznej sytuacji spółki. Firma owszem znajduje się w bardzo dobrej kondycji, ale jej wycena jest zawyżona, zwłaszcza że przed PGNiG stoi wiele wyzwań.

Obecny rok spółka może uznać za bardzo dobry. Kurs akcji wzrósł o połowę. Za papiery PGNiG płacono niemal siedem złotych. Firma notuje wysokie zyski, przeprowadzono skuteczną restrukturyzację. Spółce wciąż udaje się zachować głównych klientów. Mimo tego analitycy rekomendują sprzedaż papierów firmy. Dlaczego?
Specjaliści wymieniają wiele czynników stwarzających ryzyko dla spółki.

Jednym z nich jest proces liberalizacji rynku gazu w Polsce (stopniowy spadek sprzedaży taryfowanej, wzrost konkurencji).

- W przypadku utraty rynku przez PGNiG istnieje ryzyko, że spółka zmuszona będzie do poszukiwania nowych możliwości zagospodarowania nadwyżek gazu. W przeciwnym razie wystąpić może konieczność zapłaty za nieodebrany gaz (wynikająca z klauzuli take or pay - Gazprom, Qatar Liquefied Gas Company Limited) lub też realizacji sprzedaży nadwyżek z ujemną marżą.

Do innych czynników ryzyka można zaliczyć np. niestabilną sytuacją na Wschodzie, która może implikować ograniczenia dostaw gazu z tego kierunku - podkreślają analitycy.

Ich zdaniem także działalność poszukiwawcza obarczona jest ryzykiem. Spółce grozi przede wszystkim fiasko odkrycia złoża. A nawet jeśli okaże się, że złoże istnieje, to rzeczywista produkcja, przychody i koszty mogą różnić się w poważnym stopniu od dokonanych szacunków. Co więcej, część koncesji może być narażona na ryzyko konfliktów zbrojnych czy ataków (Pakistan, Libia).

Analitycy zwracają także uwagę na spore ryzyko związane z różnego rodzaju regulacjami.

I tak ustawa Prawo energetyczne w 2013 wprowadziła m.in. obligo giełdowe. Celem nałożonego na spółkę obliga jest liberalizacja rynku gazu w Polsce i rozwój konkurencji. Rozwiązanie to oznacza dla PGNiG ryzyko stopniowej utraty rynku. Dynamika ewentualnej utraty udziałów rynkowych zależna jednak będzie od liczby i wielkości podmiotów wchodzących na rynek gazu oraz relacji cenowych pomiędzy ceną taryfową PGNiG oraz cenami oferowanymi przez innych uczestników rynku.

Niepewna jest także realizacja obliga giełdowego - od 2015 roku obowiązuje poziom 55 proc. (w 2014: 40 proc.). Na przedsiębiorstwo energetyczne, które nie wypełni obowiązku sprzedaży gazu ziemnego za pośrednictwem giełdy, prezes URE będzie mógł nałożyć karę pieniężną w wysokości do 15 proc. rocznego przychodu przedsiębiorstwa osiągniętego w ubiegłym roku podatkowym z tytułu prowadzonej działalności koncesjonowanej.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP