XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Arabskie wsparcie bałtyckiej rury

Arabskie wsparcie bałtyckiej rury
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosjanie znaleźli nad Zatoką Perską sojusznika dla bałtyckiej rury Nord Stream, który, omijając Polskę, ma pompować gaz do Niemiec Gaz z rury Nord Stream będzie przechowywany w Holandii przez rosyjsko-arabską spółkę.

Gazprom nie zamierza zrezygnować z szacowanej na minimum 20 mld dol. inwestycji w gazociąg Nord Stream, który pod dnem Bałtyku ma pompować rosyjski surowiec do Niemiec, omijając Polskę i inne państwa Europy Środkowej. Sojuszników wspierających tę inwestycję Rosjanie właśnie znaleźli, i to nad Zatoką Perską - pisze "Gazeta Wyborcza".

W piątek Gazprom i spółka koncernu Abu Dhabi National Energy podpisały porozumienie o budowie w Holandii największego w Europie podziemnego magazynu gazu. Zbiornik Bergermeer powstanie na miejscu wyczerpanego złoża gazu, które arabscy inwestorzy odkupili w 2007 r. od brytyjskiego koncernu BP.

Jak pisze "Gazeta" to idealne miejsce do tworzenia hurtowni gazu, blisko gazociągów do Belgii, Francji i Niemiec. Niemal o rzut kamieniem zaczyna się rura BBL, która przez Morze Północne dochodzi do Wlk. Brytanii. Przed rokiem Gazprom dostał prawo do zakupu udziałów w tej rurze do Wlk. Brytanii. W zamian holenderski państwowy koncern Gasunie został udziałowcem konsorcjum Nord Stream.

Rosyjsko-arabska inwestycja jest związana z projektem Nord Stream - wynika jasno ze słów minister gospodarki Holandii Marii van der Hoeven, która w piątek omawiała budowę bałtyckiej rury z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Eksploatacja magazynu gazu Bergermeer ma się zacząć w połowie 2013 r., czyli po doprowadzeniu do Holandii przez Niemcy lądowej odnogi Nord Streamu. - Dzięki tej umowie mamy pewność, że gdy Nord Stream zostanie ukończony, będzie można w Holandii magazynować i wykorzystywać gaz z Rosji - powiedział minister von der Hoeven dziennikowi "Russia Today".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Arabskie wsparcie bałtyckiej rury

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!