Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Argentyna najbliżej gazu z łupków

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
26-08-2014 14:37
Argentyna najbliżej gazu z łupków
Fot. mat. pras.

Spośród wszystkich krajów położonych poza terytorium Ameryki Północnej, basen Neuquén w Argentynie ma największy potencjał pod względem relatywnie szybkiego rozpoczęcia komercyjnego wydobycia niekonwencjonalnych węglowodorów, takich jak ropa i gaz łupkowy - uważa Gregorio Ogliaro, dyrektor zarządzający Accenture, odpowiedzialny za praktykę Resources w Polsce.

Czy istnieje okresowa "moda" na poszczególne regiony świata w zakresie poszukiwań gazu łupkowego?
- Rewolucja łupkowa w USA znacząco wpłynęła na dynamikę międzynarodowego krajobrazu energetycznego i sprawiła, że Stany Zjednoczone stały się jednym z największych światowych producentów gazu i potencjalnym eksporterem tego surowca. Wydobycie gazu łupkowego pozwoliło obniżyć rachunki konsumentów amerykańskich za energię i w dużym stopniu rozwiązało kwestię zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Taki rozwój wydarzeń skłonił inne kraje, aby bliżej przyjrzeć się swoim własnym niekonwencjonalnym zasobom surowców energetycznych. Według wstępnych szacunków, część z tych krajów może posiadać większe zasoby niż te eksplorowane w Stanach Zjednoczonych.

Zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego i ciągłości dostaw spowodowane napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej oraz tarciami na linii Rosja-Ukraina przyczynia się do intensyfikacji poszukiwań alternatywnych źródeł energii. Trudno tu więc mówić o "modzie" na poszczególne regiony świata w zakresie poszukiwań gazu łukowego. Moim zdaniem rozwój poszukiwań gazu łupkowego jest raczej wynikiem pragmatycznych kalkulacji i decyzji wielu stron zainteresowanych tematem.

Czy firmy poszukiwawczo-wydobywcze migrują tam, gdzie rządy stwarzają lepsze warunki? Czy da się taką opinię poprzeć konkretnymi przykładami takich krajów?

- Sprzyjający system podatkowy odgrywa ważną, ale nie jedyną rolę. Przed realizacją inwestycji na terenach, w których znajdują się złoża ropy i gazu łupkowego, firmy wydobywcze muszą wziąć pod uwagę wiele czynników. Zdaniem Accenture najważniejsze z nich to: potencjalny wolumen istniejących zasobów możliwych do eksploatacji, budowa geologiczna, dostępność terenów, na których prowadzone mają być prace oraz możliwości eksploatacji. Ważny jest także poziom rozwoju istniejącego sektora usług, który mógłby wspierać proces wydobywczy, a także położenie i zasięg istniejących sieci dystrybucji ropy i gazu, które będą wykorzystane do komercjalizacji produkcji. Istotna jest też konkurencja pomiędzy zasobami niekonwencjonalnymi, a konwencjonalnymi. Duże, łatwo dostępne i tańsze w eksploatacji złoża konwencjonalne mogą na danym obszarze odwrócić uwagę od łupków. Ostatnim znaczącym czynnikiem jest dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, posiadającej doświadczenie w branży ropy i gazu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP