Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ARP i NCBiR sfinansują rozwój technologii wydobywania gazu łupkowego

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
11-07-2012 12:02
ARP i NCBiR sfinansują rozwój technologii wydobywania gazu łupkowego
Fot. mat. pras.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały 11 lipca 2012 r. umowę w sprawie finansowania prac badawczych w polskich przedsiębiorstwach, które będą rozwijały oryginalne technologie eksploatacji gazu łupkowego.

NCBR oraz ARP S.A. wspólnie sfinansują rozwój technologii eksploatacji gazu łupkowego. Porozumienie zawarte przez obie agencje pozwoli na rozpoczęcie prac badawczych i rozwojowych w dziedzinie technologii wydobywczych, w której obecnie prym wiodą firmy amerykańskie.
- Badania będą istotnym wsparciem dla programu rozwoju przemysłu gazu łupkowego. Polska może stać się kolejnym, po Stanach Zjednoczonych, znaczącym producentem tego paliwa, a także w istotnym stopniu uniezależnić się od importu gazu. Możemy też opracować oryginalne, własne technologie wydobycia gazu z łupków. Chcemy uczestniczyć tym wielkim przedsięwzięciu rozwojowym zgodni z nową strategią Agencji Rozwoju Przemysłu SA - powiedział Jerzy Góra, wiceprezes ARP.

Program eksploatacji gazu łupkowego w Polsce stopniowo rusza. Wstępne odwierty przeprowadzone między innymi na Lubelszczyźnie i Pomorzu potwierdzają opłacalność wydobycia, ale konieczne jest przeprowadzenie jeszcze wielu prac poszukiwawczych. Wydobycie na skalę przemysłową może rozpocząć się za kilka lat, ale już teraz zaangażowane w projekt koncerny, posiadające koncesje na poszukiwanie gazu PGE, KGHM i PGNiG podpisały umowę, w ramach której przewiduje się eksploatację trzech złóż zlokalizowanych w Częstkowie, Tępczu oraz w Kochanowie, w obszarze tzw. koncesji Wejherowo. W tej sytuacji niezbędne jest wsparcie polskich firm w zakresie rozwoju metod eksploatacji gazu z łupków.

Budżet przeznaczony na realizację programu szacowany jest na 1 mld zł. Wartość dofinansowania przez NCBR to kwota rzędu 250 mln zł, kolejne 250 mln zł przekazane zostanie przez ARP z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców w formie pożyczek dla przedsiębiorców, pozostałe 500 mln PLN pochodzić będzie od przemysłu zainteresowanego wykorzystaniem wyników badań.

Wsparciem będą objęte przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe, do opracowania i komercjalizacji innowacyjnych technologii wydobycia gazu łupkowego. O finansowanie mogą się ubiegać konsorcja naukowe z udziałem przedsiębiorców.

- W szeroko zakrojonym przedsięwzięciu, jakim jest poszukiwanie i eksploatacja złóż gazu łupkowego, swoją istotną rolę ma do odegrania również nauka. Pozyskanie odpowiedniego zasobu wiedzy, know-how, a przede wszystkim technologii uwzględniającej polskie uwarunkowania geologiczne to kluczowe założenia Programu. Dodatkowy efekt, na który liczymy, to wzmocnienie współpracy pomiędzy światem nauki a gospodarki oraz większe zaangażowanie przedsiębiorstw w prace badawczo-rozwojowe - powiedział prof. Krzysztof J. Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

W ramach projektu będą dofinansowane projekty o budżecie od 3 do 200 mln zł, o okresie realizacji do 36 miesięcy. Program będzie realizowany w latach 2012-2022. Harmonogram programu zakłada: 2012-2013 – nabór i rozstrzygnięcie konkursów; 2013-2017 finansowanie i monitorowanie realizacji projektów; 2013-2022 monitoring i ewaluację wykorzystania wyników projektu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP