Aurelian Oil & Gas rozpycha się w gazie

Aurelian Oil & Gas rozpycha się w gazie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Brytyjska firma badawcza szacuje, że zasoby gazu ziemnego w złożu pod Poznaniem mogą przekroczyć 5 mld metrów sześciennych.

Brytyjska firma Aurelian Oil & Gas może wydać kilkaset milionów złotych na zagospodarowanie złóż gazu ziemnego w okolicach Poznania. Skorzystać mogą polskie spółki zajmujące się obsługą takich inwestycji, w tym giełdowe PBG - czytamy w "Parkiecie".

Na początku marca firma notowana na londyńskiej giełdzie AIM poinformowała o wstępnych szacunkach dotyczących zasobów złoża gazu w podpoznańskich Siekierkach. Zdaniem wynajętej przez Aurelian Oil & Gas (AO&G) firmy badawczej RPS Energy, mogą one przekroczyć 5 mld metrów sześciennych (szanse na to, że zasoby złoża osiągną ten poziom, ocenia na 72 proc.).

Jeżeli dalsze badania potwierdzą te szacunki, AO&G ma szanse stać się największym, po PGNiG, producentem gazu w Polsce. Obecnie udokumentowane zasoby gazu monopolisty sięgają 100 mld m sześc., a wydobycie przekracza 4 mld m sześc. rocznie. Łączne udokumentowane zasoby pozostałych mniejszych graczy (np. amerykańskich FX Energy i CalEnergy Gas) nie przekraczają 3 mld m sześc. - napisał "Parkiet"

Brytyjski dom maklerski Fox Davies Capital spodziewa się, że eksploatacja złoża Siekierki rozpocznie się w drugiej połowie 2009 roku (a maksymalny poziom produkcji osiągnie dopiero w 2012 roku), ale Aurelian Oil & Gas już teraz rozpoczął negocjacje w sprawie sprzedaży gazu. Rozpisał też przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie instalacji niezbędnych, by rozpocząć produkcję.

Jaką kwotę AO&G zamierza przeznaczyć na zagospodarowanie złoża Siekierki? Fox Davies Capital szacuje, że wydatki na badania geofizyczne i zagospodarowanie złoża wyniosą 300 mln euro (ponad 1 mld zł). Sama spółka sugeruje, że będą one niższe, ale nie podaje na razie swoich szacunków - czytamy w "Parkiecie".

Niezależnie od ostatecznej wartości inwestycji liczba krajowych firm, które mogą uczestniczyć w tego rodzaju projektach, jest bardzo ograniczona, a dla zagranicznych koncernów polski rynek usług związanych z eksploatacją złóż ropy i gazu nie jest zbyt atrakcyjny ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary. Liderem w segmencie instalacji wydobywczych gazu ziemnego jest giełdowe PBG. Liczącymi się graczami są spółki należące do grupy PGNiG, takie jak PNiG Kraków czy Geofizyka Kraków. One z kolei mają silną pozycję, jeżeli chodzi o usługi geofizyczne i wiertnicze. W 2007 roku ich łączna sprzedaż wyniosła 780 mln zł - napisał "Parkiet"
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aurelian Oil & Gas rozpycha się w gazie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!