XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Australijczycy chcą przełamać monopol PGNiG

Australijczycy chcą przełamać monopol PGNiG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za tydzień będziemy mieli prawo kupić gaz od firmy, która zaoferuje niższe rachunki niż Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jednak faktycznie takich firm nie będzie, bo przepisy chronią PGNiG przed konkurencją importerów. Te bariery zatrzymały już węgierską firmę gazową Emfesz. Teraz do ich przełamania szykują się inwestorzy z... Australii.

Jak powiedział nam rzecznik PGNiG Tomasz Fill, od 2 lipca w dotychczasowych spółkach dystrybucyjnych handel gazem zostanie oddzielony od dostawy gazu. Spółka będzie więc spełniać formalne wymogi gazowej dyrektywy UE. Dotychczasowe regionalne spółki gazownictwa PGNiG są przekształcane w regionalnych operatorów systemu dystrybucyjnego, natomiast handel gazem został przejęty przez nowe firmy utworzone przez gazowy koncern. Do końca września te firmy handlowe zostaną wchłonięte przez PGNiG - pisze "Gazeta Wyborcza".

Jeśli operatorzy systemów przesyłowych będą mieli swobodne moce w gazociągach, to będą mogli przesłać gaz zamówiony od dostawcy spoza PGNiG.

Faktycznie takich firm trzeba będzie szukać ze świecą w ręku. Jak mówi Bogdan Pilch, szef polskiego przedstawicielstwa koncernu Gaz de France, od lipca nic się nie zmieni. Po pierwsze dlatego, że ceny gazu w Polsce są niskie i importerom trudno konkurować z PGNiG, które sprzedaje gaz w cenie stanowiącej średnią niskiej ceny surowca z krajowych złóż i dużo wyższej ceny surowca z importu. Dla firm, które tylko importują gaz, konkurencja z PGNiG jest nieopłacalna.

Drugi powód to przepisy. Importerzy gazu są zobowiązani do trzymania rezerw gazu w magazynach na terenie Polski. Tymczasem te należą wyłącznie do PGNiG.

Ofiarą wprowadzonych przed rokiem przepisów, które zobowiązują importerów gazu do utrzymywania rezerw surowca w kraju, jest węgierski Emfesz. Firma ta mogła konkurować z PGNiG, bo ma dostęp do taniego gazu z Azji. W zeszłym roku Emfesz podpisał wstępne umowy o sprzedaży gazu, m.in. do Zakładów Azotowych Puławy. Z planów nic nie wyszło, bo wprowadzono nakaz magazynowania gazu w kraju.

Problemy Emfeszu nie zraziły innych. Spółka PBG, jeden z największych w Polsce specjalistów od budowy wielkich instalacji dla gazownictwa, podpisała właśnie warunkową umowę na budowę magazynu gazu w dawnej kopalni węgla Nowa Ruda. Na tę inwestycję za 73,8 mln zł netto obejmującą także budowę 14,4 km rury od magazynu do sieci gazociągów zdecydował się fundusz Resources Services Ltd. z Londynu należący do australijskiej spółki Newland Resources.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Australijczycy chcą przełamać monopol PGNiG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!