Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

B. Stelmach, MSZ: gaz łupkowy to nie tylko polski interes

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
28-01-2012 08:53
B. Stelmach, MSZ: gaz łupkowy to nie tylko polski interes
Fot. Fotolia

Nawet jeśli Europa spowoduje, poprzez dodatkowe regulacje, zblokowanie rozwoju tego sektora, to nie spowoduje to zatrzymanie jego rozwoju w innych częściach świata. Dlatego projekty gazu z łupków to nie jest wyłącznie nasz lokalny, polski interes, ale interes całej Unii Europejskiej - mówi w rozmowie z portalem wnp.pl Beatą Stelmach, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Jak wygląda rola polskiej dyplomacji w obszarze gazu łupkowego?
- Jednym z naszych głównych obszarów zaangażowania jest zebranie jak największej liczby informacji i jak najszerszej wiedzy na temat szans i zagrożeń związanych z tym sektorem, abyśmy mogli odpowiednio wcześnie na nie reagować.

Angażujemy w to całą naszą służbę dyplomatyczną – mogę z pełną odpowiedzialnością zapewnić, że nie ma na świecie ważnego raportu, lub innego opracowania na temat gazu łupkowego, o którym byśmy nie wiedzieli. Pozwala nam to poszerzać naszą wiedzę, ale również uczyć się na cudzych doświadczeniach.

Zapraszamy też do rozmów różne osoby i instytucje, które takie doświadczenia mają, co pozwoli nam przeskoczyć trudny etap nauki na błędach. Pozyskiwana przez nas w innych państwach wiedza i kontakty służą nie tylko ekspertom MSZ. Naszym głównym celem jest wzmacnianie eksperckiej wiedzy innych resortów i instytucji w ramach polskiej administracji rządowej i samorządowej.

Na czym polegały działania MSZ w tym zakresie podczas polskiej prezydencji w UE?

- Jednym z naszych priorytetów na czas prezydencji było szeroko rozumiane bezpieczeństwo energetyczne, a nie stricte gaz łupkowy i dotyczyło to nie tyle Polski, co całej Unii Europejskiej. Nasze działania prowadzone w obszarze gazu z łupków na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy wynikały nie tyle z planu prezydencji, a z mapy drogowej, którą przyjęliśmy już wiele miesięcy wcześniej, a którą realizujemy dosyć intensywnie.

Ważne jest, aby pamiętać tutaj, iż zgodnie z Traktatem Lizbońskim, każdy z krajów UE ma prawo swobodnie kształtować swój tzw. energy mix i zapewniać sobie bezpieczeństwo energetyczne. Bez zmiany tego traktatu nie da się więc nałożyć na wszystkie kraje unijnego moratorium na poszukiwania, czy wydobycie któregokolwiek z surowców, w tym gazu ze złóż niekonwencjonalnych.

Pamiętajmy też, że w Polsce paleta dostępnych źródeł energii jest dosyć szeroka. Nie wykluczamy energetyki jądrowej, mamy węgiel, na którym nadal chcemy bazować, ale jednocześnie otwiera się przed nami szansa na wykorzystanie nowego źródła, jakim jest właśnie gaz łupkowy.

Unia nie może nam zakazać poszukiwania gazu łupkowego, ale może nam mocno utrudnić lub wręcz uniemożliwić jego wydobycie…

- To prawda. Tutaj także widzimy rolę naszej dyplomacji. Prowadziliśmy i prowadzimy różnego rodzaju inicjatywy, zarówno na forum krajowym jak i międzynarodowym, poczynając od warsztatów, konferencji czy seminariów, a skończywszy na oficjalnych stanowiskach podczas debat w ramach Unii Europejskiej. Wszystkie te działania były zapisane w mapie drogowej i będziemy je kontynuować. Naszym celem jest inicjowanie pogłębionej debaty, opartej na wiarygodnych i naukowo potwierdzonych informacjach dotyczących wydobycia gazu z łupków oraz na doświadczeniach państw, w których wydobycie to ma obecnie miejsce.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP