PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Badania petrofizyczne dla złóż niekonwencjonalnych

Autor: Piotr Such, Grzegorz Leśniak
14-09-2011 00:00
Badania petrofizyczne dla złóż niekonwencjonalnych

Odwiert poszukiwawczy gaz łupkowego.

Fot. Mat. pras.

Klasyczne złoża gazu ziemnego to pułapki wypełnione gazem zlokalizowane w skałach zbiornikowych (piaskowce, zlepieńce, skały węglanowe) o dobrych parametrach porowatości i przepuszczalności. Ich poszukiwanie jest stosunkowo kosztowne, ale eksploatacja raczej prosta. Nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych. W eksploatacji wykorzystuje się otwory pionowe jak i poziome. Konwencjonalne złoża gazu z reguły mają charakter wodno - naporowy, tzn. woda złożowa wywierając nacisk na gaz powoduje jego wypychanie ze złoża.

Wstęp
Niekonwencjonalne złoża gazu to akumulacje gazu ziemnego, które z ekonomicznego punktu widzenia są trudniejsze i mniej opłacalne w eksploatacji niż tradycyjne (konwencjonalne) złoża gazu. Charakteryzują się one ekstremalnie niskimi parametrami petrofizycznymi (porowatość, przepuszczalność, lub tylko jednym z nich - np. złoża "tight gas") oraz stosunkowo niskimi kosztami poszukiwań w porównaniu do kosztów zagospodarowania (duże powierzchnie obiektów złożowych, niewymagające stosowania wyrafinowanych metod geofizycznych w trakcie poszukiwań). Zagospodarowanie (przygotowanie do eksploatacji) jest dużo droższe w porównaniu do złóż klasycznych, ponieważ przebiega z reguły w oparciu o otwory poziome (od kilkunastu do kilkudziesięciu) i wielokrotne szczelinowanie hydrauliczne, bez których nie byłoby opłacalnego ekonomicznie przypływu gazu.

Pozycja niekonwencjonalnych złóż gazu

Z punktu widzenia budowy geologicznej wyróżnia się następujące rodzaje złóż gazu niekonwencjonalnego:
 • gaz z dużych głębokości (deep gas), którego złoża, występują na głębokościach powyżej 4500 m pod powierzchnią terenu i głębiej. Określenie to nabiera obecnie wydźwięku historycznego, ze względu na znaczny postęp w technologiach wiertniczych i wydobywczych, mimo, iż jego produkcja jest mniej opłacalna niż gazu ze złóż konwencjonalnych.

 • gaz zamknięty (tight gas) - złoża charakteryzujące się bardzo niską przepuszczalnością 0.1 - 0.001 mD (głównie piaskowce, rzadziej w skałach węglanowych). Eksploatacja wymaga kosztownego udostępnienia otworami poziomymi i szczelinowania a często także kwasowania. W warunkach USA zasoby gazu zamkniętego stanowią ponad 20% krajowych rezerw gazu ziemnego (EIA)

 • gaz z łupków (shale gas) - gaz akumulowany w skałach ilasto - łupkowych. Mamy tutaj do czynienia z przypadkiem, gdy skała macierzysta jest równocześnie skałą zbiornikową. Akumulacje gazu związane są z mikroporami występującymi w substancji organicznej, powstałymi na drodze przemian termicznych (generacja gazu), mikroporami w sfosylizowanych szczątkach organicznych, składnikach mineralnych (ziarna kwarcu, skaleni, okruchy węglanów) mikroporami związanymi z strefami nieciągłości w łupkach oraz nanoporami związanymi z pakietami minerałów ilastych. Otwory produkcyjne wiercone są horyzontalnie w gęstej siatce, udostępnienie wymaga szczelinowania hydraulicznego. W warunkach USA zasoby gazu z łupków stanowią ponad 33% krajowych rezerw gazu ziemnego (EIA)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 127 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

738 933 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP