Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Baltic Pipe z unijnym dofinansowaniem. Ruszają też ważne uzgodnienia

Autor: wnp.pl (TE)
30-01-2018 08:10 |  aktualizacja: 30-01-2018 08:07
 Baltic Pipe z unijnym dofinansowaniem. Ruszają też ważne uzgodnienia

Planowany przebieg gazociągu Baltic Pipe

fot. mat. pras.

Projekt bałtyckiego gazociągu otrzymał dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Propozycję Komisji Europejskiej o przyznaniu pomocy finansowej zaakceptowały państwa członkowskie UE. Jednocześnie Gaz-System rozpoczął kolejny etap przygotowań poprzedzających budowę.

 • Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia finansowego UE wynosi 33,1 mln euro.
 • Wcześniej, w 2015 r., projekt otrzymał wsparcie z CEF na prace analityczne oraz opracowanie studium wykonalności.
 • Gaz-System złożył wnioski o wydanie decyzji administracyjnych, uzgadniających warunki układania i utrzymywania Baltic Pipe.
W ramach ogłoszonego w 2017 r. przez Komisję Europejską, konkursu grantowego CEF Energy, przyznano wsparcie dla projektu o znaczeniu wspólnotowym PCI 8.3: Połączenie międzysystemowe Polska-Dania.

Dofinansowanie obejmuje „Prace przygotowawcze do Projektu Baltic Pipe aż do uzyskania niezbędnych pozwoleń na budowę w Polsce oraz w Danii”.

Wsparcie dla wzrostu

Prace będą prowadzone przez polskiego i duńskiego operatora systemu przesyłowego, czyli Gaz-System i Energinet. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia finansowego UE wynosi 33,1 mln euro.

Instrument „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF) jest kluczowym unijnym instrumentem finansowania na rzecz wspierania wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i konkurencyjności poprzez ukierunkowane inwestycje infrastrukturalne na poziomie europejskim.

Wspiera rozwój wydajnych, zrównoważonych i dobrze połączonych transeuropejskich sieci w zakresie transportu, energii oraz telekomunikacji.

Wcześniej, w 2015 r. projekt Baltic Pipe otrzymał wsparcie finansowe w ramach programu CEF na prace analityczne oraz opracowanie studium wykonalności.

Ważne procedury


Gaz-System poinformował też, że złożył do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Urzędu Morskiego w Szczecinie i Słupsku wnioski o wydanie decyzji administracyjnych, uzgadniających warunki układania i utrzymywania Baltic Pipe.

Złożone dokumenty obejmują korytarze o szerokości 1 km określone dla trzech alternatywnych wariantów przebiegu gazociągu w polskich obszarach morskich.

W ramach rozpoczętych procedur przebieg rurociągu będzie uzgadniany z szeregiem instytucji, w tym z ministrami właściwymi do spraw: energii, gospodarki, środowiska, gospodarki wodnej, rybołówstwa, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, administracji oraz obrony narodowej.

Wnioski będą także opiniowane przez władze trzech gmin (Rewal, Trzebiatów, Mielno), na terenie których rozważane jest wyprowadzenie gazociągu na ląd.

Wyznaczone w pozwoleniach lokalizacyjnych korytarze zostaną poddane szczegółowym badaniom oraz analizom środowiskowym, technicznym i społecznym.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 734 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP