Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bardzo dużo gazu z odwiertu Serinusa w Rumunii

Autor: wnp.pl (DM)
03-04-2015 08:13
Bardzo dużo gazu z odwiertu Serinusa w Rumunii
Fot. (mat. pras. Serinus Energy)

Serinus Energy zakończył testy produkcyjne odwiertu Moftinu-1001 na polu Satu Mare w Rumunii. Maksymalny przepływ gazu, jaki udało się uzyskać wyniósł 209,5 tys. m sześc. Spółka zaczęła analizować możliwość uruchomienia produkcji w Rumunii.

Prace wiertnicze na terenie odwiertu Moftinu-1001 zakończyły się w grudniu 2014 r. Uzyskane dane wykazały obecność licznych stref gazu o potencjale do komercyjnego wydobycia oraz występowanie dodatkowych stref, których właściwości wymagały dalszych badań. Próbne wydobycie prowadzono przez ponad 48 godzin, po czym odwiert zamknięto w celu przeprowadzenia testu odbudowy ciśnienia.
W oczekiwaniu na wyniki testów odbudowy ciśnienia, Spółka podjęła pierwsze kroki w celu uruchomienia produkcji z nowego odkrycia. Niezbędne będzie złożenie wniosku do Narodowej Agencji Zasobów Mineralnych o Koncesję Wydobywczą dla Satu Mare. Wymagana dokumentacja zawiera m.in. proponowany plan zagospodarowania, który może zakładać budowę stacji przesyłowej lub wykorzystanie istniejącej infrastruktury powierzchniowej.

- Nowe odwierty w Rumunii i wyniki przeprowadzonych na nich testów, zdecydowanie potwierdzają trafność naszych decyzji inwestycyjnych. Uzyskany przepływ gazu na poziomie 209,5 tys. m sześc. to więcej niż nasz dotychczasowy rekord na Ukrainie, czyli 187 tys. m sześc., uzyskany na odwiercie M-17. Przed nami kolejne testy i ich wyniki, ale już teraz widzimy znaczący potencjał naszej koncesji w Rumunii – powiedział Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Satu Mare to blok poszukiwawczy o powierzchni 3095,85 km², a właścicielem 60 proc. bloku i jego operatorem jest Winstar Satu Mare SRL - spółka całkowicie zależna Serinus (100 proc. udziału). Koncesja obejmuje znaczną liczbę odkryć węglowodorów, w tym złoże ropy Santau. Spółka wytypowała ponad 50 obiektów poszukiwawczych i potencjalnie poszukiwawczych do wierceń.

Serinus Energy to międzynarodowa spółka wydobywająca oraz poszukująca ropy naftowej i gazu, posiadająca zdywersyfikowany portfel projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii: 12 koncesji na 3 kontynentach. Średnia miesięczna produkcja z aktywów na Ukrainie (gaz ziemny) i w Tunezji (ropa naftowa) wynosi ponad 5.000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd), zaś rezerwy 2P dla Ukrainy i Tunezji wynoszą 20,6 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (MMboe). W ciągu 3 lat od rozpoczęcia inwestycji na Ukrainie produkcja wzrosła ponad pięciokrotnie. Serinus Energy jest notowany na dwóch parkietach: na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto (TSX). Głównym akcjonariuszem spółki jest Kulczyk Investments SA.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP