Barroso: możliwe finansowanie polsko-litewskiego gazociągu

Barroso: możliwe finansowanie polsko-litewskiego gazociągu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska nie wyklucza możliwości rozważenia finansowego wsparcia dla projektu budowy polsko-litewskiego gazociągu - oznajmił przewodniczący KE Jose Manuel Barroso po spotkaniu w Wilnie z premierem Litwy Andriusem Kubiliusem.

"Rozważymy taką możliwość, jeżeli będzie potrzeba wsparcia finansowego, ale zobaczmy najpierw, jak się ten projekt rozwija" - powiedział szef KE Barroso.

Inicjatywa nowego gazociągu łączącego Polskę i Litwę była omawiana 8 kwietnia przez prezydentów obu krajów. Strony chciały, by projekt został uznany za priorytetowy przez Komisję Europejską. Prezydent Litwy Dalii Grybauskaite mówiła wówczas, że gazociąg zapewniłby alternatywne źródło dostaw gazu na Litwę, a także dla całego regionu. Obecnie Litwa, podobnie jak też Łotwa i Estonia, są uzależnione od gazu rosyjskiego.

Prezes Gaz-Systemu, operatora gazociągów przesyłowych, Jan Chadam powiedział we wtorek PAP, że już w 2009 roku operator proponował połączenie polskiego systemu gazowniczego z litewskim i przeprowadził tzw. procedurę open season. Bada ona zapotrzebowania na rozbudowę połączeń międzysystemowych. "Wtedy procedurę zakończono bez podejmowania decyzji inwestycyjnej, ponieważ nie zostały złożone wiążące zamówienia na przesył gazu proponowanym połączeniem" - podał Chadam.

Dodał, że w kontekście deklarowanego wsparcia Unii Europejskiej projekt ten "wpisywałby się w koncepcję budowy transgranicznych połączeń energetycznych, integrujących europejskiego rynek energii". "Jesteśmy w każdej chwili gotowi powtórzyć procedurę open season i przeanalizować ten projekt pod względem ekonomicznym i technicznym, jeśli będzie wyraźna deklaracja ze strony litewskich partnerów i konkretne decyzje Komisji Europejskiej w sprawie dofinansowania tego połączenia" - zaznaczył.

Barroso zapewnił we wtorek, że popiera gazowy projekt Polski i Litwy, ale nie widzi na razie potrzeby mianowania dla tego projektu unijnego koordynatora.

Według słów rzecznika prezydent Litwy Linasa Balsysa, w niedawno nadesłanym liście do prezydent Litwy, Barroso wyraził opinię, że "projekt ten jest priorytetem całej Unii Europejskiej i że będzie finansowany z programu Transeuropejskiej Sieci Energii (TEN-E)". Słowa Barroso miały być odpowiedzią na list wysłany przez panią Grybauskaite po kwietniowym spotkaniu z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim.

Kwestia budowy rurociągu zostanie też poruszona podczas środowego spotkania prezydent Litwy z szefem KE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!