Barroso o dostawach azerskiego gazu do UE

Barroso o dostawach azerskiego gazu do UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przyszłym tygodniu konsorcjum Szah Deniz II podejmie decyzję o wariancie dostaw azerskiego gazu do Unii Europejskiej - poinformował w piątek szef KE Jose Barroso po tym, gdy otrzymał takie zapewnienie od prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa.

Dostawy azerskiego gazu do Europy były głównym tematem piątkowych rozmów w Brukseli między Barroso i Alijewem. Jak powiedział szef KE na konferencji, prezydent Azerbejdżanu potwierdził w rozmowie ze nim, że konsorcjum Szah Deniz II podpisze w przyszłym tygodniu umowę o budowie korytarza gazowego do Europy. Decyzja ma zapaść 28 czerwca.

"Mamy dwa warianty. Pierwszy to Nabucco-West, a drugi Tans Adriatic Pipiline - TAP. Decyzja o tym, który z tych wariantów zostanie wybrany, należy do konsorcjum. Jednak zarówno Nabucco-West, jak i TAP są strategicznie ważne dla dywersyfikacji dostaw gazu do Europy" - powiedział Barroso.

Przypomniał, że projekt ma pozwolić na dostawy surowca na poziomie 10 mld m sześc. rocznie do 2019 r. "Ale nie zatrzymamy się na tym. Korytarz dostaw gazu może w średnim terminie pokrywać więcej niż 10 proc. europejskiego popytu (na gaz), co zapewni bezpieczeństwo dostaw, stabilizację cen, wzrost i powstawanie nowych miejsc pracy. Taką wizję podziela prezydent Alijew. Będziemy nad tym pracować" - powiedział Barroso.

Alijew podkreślił, że najważniejszą częścią relacji Azerbejdżanu z UE są właśnie relacje energetyczne. "Projekt (dostaw gazu do Europy) zacieśni więzi łączące Unię Europejską z Azerbejdżanem. Zyskamy na tym wszyscy. Europa będzie miała dostęp do alternatywnych źródeł gazu. (...) Stanie się dla Azerbejdżanu głównym rynkiem dostaw surowca" - powiedział prezydent.

Szah Deniz to największe pole gazu ziemnego w Azerbejdżanie. Położone na głębokości 600 metrów na dnie Morza Kaspijskiego u wybrzeży Azerbejdżanu, 70 kilometrów od Baku, zostało odkryte w 1999 r.

Ze złóż Szah Deniz w Azerbejdżanie do Turcji gaz ma być doprowadzony gazociągiem TANAP. Projekt Nabucco-West zakłada, że z granicy bułgarsko-tureckiej gaz będzie transportowany do austriackiego węzła gazowego w Baumgarten. Natomiast drugie rozwiązanie - gazociąg TAP (Trans Adriatic Pipeline) - przewiduje, że azerski gaz będzie przesyłany z Turcji przez Grecję, Albanię, Włochy do zachodniej Europy.

W skład konsorcjum Szah Deniz II wchodzą: BP, norweski Statoil, azerski SOCAR, francuski Total, rosyjsko-włoskie joint venture LukAgip, irański NIOC i tureckie TPAO.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!