Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

BASF i Gazprom uzgodniły wymianę aktywów

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
10-09-2015 12:47
BASF i Gazprom uzgodniły wymianę aktywów

Oczekuje się, że realizacja porozumienia BASFa i Gazpromu nastąpi z końcem 2015 roku

Fot. Fotolia

Wintershall, spółka BASF, skoncentruje się na wydobyciu i produkcji gazu i ropy naftowej oraz zaprzestanie handlu gazem - to główne punkty umowy pomiędzy Gazpromem i chemicznym gigantem.

BASF i Gazprom uzgodniły realizację wymiany aktywów o równej wartości. Oczekuje się, że realizacja porozumienia nastąpi z końcem 2015 roku.
Na mocy tej transakcji Wintershall, spółka w 100 proc. zależna od BASF, otrzymuje ekonomiczny ekwiwalent 25 proc. plus jeden udział w bloku IV i V formacji Achimova, na polu gazu ziemnego i kondensatu Urengoj w zachodniej Syberii.

Obydwa bloki będą jednocześnie eksploatowane przez Gazprom i Wintershall. Zgodnie z planem rozwoju, zatwierdzonym przez rosyjskie władze górnicze, całkowitą ilość złóż węglowodorów w blokach IV i V szacuje się na 274 miliardów m. sześć. gazu i 74 miliony ton kondensatu. Wielkość ta odpowiada 2,4 miliarda baryłek równoważnika ropy naftowej (boe). Spodziewana roczna produkcja z płaskowyżu to co najmniej 8 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego z obydwu bloków. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na rok 2018.

W zamian Wintershall dokona transferu swoich udziałów w aktualnie prowadzonym wspólnie przedsięwzięciu handlu i składowania gazu ziemnego do swojego wieloletniego partnera Gazpromu. Zawiera się w tym 50 proc. udziałów w firmie handlującej gazem WINGAS, WIEH (Wintershall Erdgas Handelshaus Berlin) oraz WIEE (Wintershall Erdgas Handelshaus Zug), w tym również udziały w firmie Astora, która obsługuje obiekty magazynowe gazu ziemnego w Redhen i Jemgum w Niemczech, oraz udział w magazynie gazu ziemnego w Haidach w Austrii.

Gazprom otrzyma także 50 proc. udziałów w działalności Wintershall Noordzee B.V. aktywnej w eksploatacji i produkcji ropy naftowej oraz gazu na południowym Morzu Północnym (Holandia, Wielka Brytania i Dania). W połączeniu aktywności te przyczyniły się do zwiększenia sprzedaży BASF Group w roku 2014 o 12,2 miliarda euro, a EBITDA o 260 mln euro, dodatkowo dokładając 240 mln EUR do EBITDA BASF Group w pierwszej połowie 2015 roku. Partnerstwo w obszarze działań związanych z transportem gazu będzie kontynuowane.

- W sektorze Oil & Gas kontynuujemy naszą strategię koncentrowania się na dochodowym wzroście surowców w wybranych przez nas regionach bogatych w ropę naftową i gaz - powiedział dr. Kurt Bock, Prezes Zarządu BASF SE. - Planujemy dalej poszerzać wspólną produkcję gazu ziemnego i kondensatu z naszym partnerem Gazpromem w Syberii - dodaje szef niemieckiego giganta.

- W tym roku świętujemy 25-lecie naszej pomyślnej współpracy. Dzisiaj podpisany kontrakt to następny kamień milowy w tej współpracy, który stworzy naszym firmom nowe możliwości wdrażania istotnych projektów, powiedział Aleksiej Miller, prezes Gazpromu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP