Będą kolejne wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego

Będą kolejne wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dwa odwierty wykonały w 2011 r. na Lubelszczyźnie firmy poszukujące gazu łupkowego. Trwają wiercenia trzech otworów, kilka kolejnych będzie wykonanych w 2012 r. - poinformował dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie Stanisław Kurek. Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim złóż gazu łupkowego poszukuje siedem firm. Pierwszy odwiert poszukiwawczy rozpoczęto w połowie grudnia w Rogitach pod Braniewem, kolejne zaplanowano w pierwszej połowie 2012 r.


Głębokości 3,8 tys. metrów sięgnął otwór wywiercony przez firmę Exxon Mobil w miejscowości Krynica k. Krasnegostawu, wykonano tam też zabieg szczelinowania pionowego. Natomiast Orlen Upstream zakończył wiercenia w miejscowości Syczyn w gminie Wierzbica; ten otwór ma około 2,9 tys. metrów głębokości.

Trwają wiercenia prowadzone przez firmę Chevron w Horodysku w gminie Leśniowice, Orlen Upstream wierci w Berejowie w gminie Niedźwiada, zaś firma Marathon Oil w Zagórzu w gminie Cyców.

W 2012 r. wykonanie kolejnych odwiertów zapowiedziała już w urzędzie górniczym firma Chevron. Mają powstać w Andrzejowie w gminie Godziszów, w Księżomierzu Dzierzkowskim koło Kraśnika, w Żurawlowie w gminie Grabowiec oraz w okolicach Zwierzyńca. Zdaniem Kurka można się spodziewać, że wierceń będzie więcej, ale jeszcze nie zostały zgłoszone. "Ograniczeniem jest liczba dostępnych urządzeń wiertniczych" - uważa Kurek.

Lubelszczyzna należy do regionów potencjalnie najbardziej zasobnych w gaz łupkowy w Polsce. Na jego poszukiwanie w tym województwie wydano 26 koncesji. Dotychczas firmy poszukiwawcze wiercą tylko otwory pionowe, jeszcze nie zaczęto drążyć poziomych. Wydobyte próbki skał poddawane są badaniom laboratoryjnym.

"Pierwsze otwory wykazały, że gaz jest, ale ile go jest, i czy wydobycie będzie opłacalne, to dopiero wykażą badania" - powiedział Kurek.

Zdaniem geologa, prof. Mariana Harasimiuka, na próbne odwierty i badania, których wyniki dadzą firmom poszukiwawczym podstawy do występowania o koncesje na wydobycie gazu łupkowego, potrzeba około pięciu lat. Prof. Harasimiuk, który kieruje Zakładem Geologii i Ochrony Litosfery UMCS w Lublinie, na konferencji we wrześniu zwracał uwagę na to, że przygotowanie do eksploatacji gazu będzie skomplikowanym procesem i trzeba się do niego starannie przygotować. Eksploatacja będzie bowiem prowadzona na terenach cennych przyrodniczo i użytkowanych przez rolników.

Kampanię informacyjną na temat gazu łupkowego rozpoczęła wśród mieszkańców regionu europosłanka z Lublina Lena Kolarska-Bobińska. W miejscowościach, gdzie mogą być złoża gazu, zorganizowała kilka spotkań z udziałem specjalistów, którzy odpowiadali na pytania zainteresowanych.

Ministerstwo Środowiska wydało dotychczas 12 koncesji na poszukiwania złóż gazu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Obejmują one powiaty: braniewski, elbląski, iławski, ostródzki, nowomiejski, działdowski, lidzbarski i olsztyński.

Koncesje otrzymało siedem firm, które w tym roku prowadziły badania sejsmiczne na wyznaczonych obszarach. Pierwsze wiercenia rozpoczęła w połowie grudnia w Rogitach, niedaleko granicy z obwodem kaliningradzkim, kanadyjska firma Talisman Energy.

Odwiert w Rogitach ma sięgać głębokości 3 tys. m i powinien zakończyć się w lutym 2012 r. Wyniki badań geologicznych wydobytego rdzenia będą znane po kilku miesiącach. Wówczas zapadnie decyzja o następnych odwiertach, które pozwolą na ocenę rozległości złoża. Koszt każdego z nich firma ocenia na 8-12 mln dolarów. Ewentualne wydobycie byłoby możliwe w 2015 r.

Kolejne firmy chcą uruchomić swoje wiertnie do połowy przyszłego roku. Jedną ze spółek, które zapowiedziały już odwierty poszukiwawcze, jest Eni Polska, która zaplanowała dwie wiertnie w pobliżu wsi Wodynia i Kamiennik Wielki w powiecie elbląskim.

Województwo warmińsko-mazurskie jest uznawane - obok Pomorskiego - za najbardziej obiecujące pod względem występowania złóż gazu łupkowego. Według szacunków może znajdować się tutaj nawet jedna czwarta polskich zasobów tego gazu.

Regionalny samorząd wiąże z tym nadzieję na "harmonijny rozwój gospodarczy". Pod koniec roku urząd marszałkowski w Olsztynie zorganizował pierwszą konferencję poświęconą poszukiwaniom i wydobyciu gazu z łupków. Spotkanie miało służyć "ograniczeniu obaw związanych z eksploatacją złóż gazu łupkowego". Zaproszono przedstawicieli firm, które uzyskały koncesje oraz władze zainteresowanych gmin, geologów i specjalistów od ochrony przyrody.

Część poszukiwań gazu łupkowego ma odbywać się na terenach cennych przyrodniczo. Różnymi formami ochrony przyrody objęta jest niemal połowa Warmii i Mazur. W miejscach, gdzie potencjalnie występują złoża gazu, znajdują się m.in. rezerwaty przyrody - jeziora Drużno i Siedem Wysp.

Podczas prac poszukiwawczych w regionie nie doszło dotychczas do konfliktów z lokalnymi społecznościami. Firmy poszukujące złóż deklarowały chęć "budowania dobrych relacji społecznych". Prowadzono akcje informacyjne na temat zakresu i skutków prowadzonych poszukiwań. Firmy angażowały się finansowo w lokalne inicjatywy społeczno-kulturalne. Fundowały festyny i sponsorowały imprezy, kursy językowe, gminne domy kultury i świetlice wiejskie.

Talisman Energy, właściciel wiertni pod Rogitami, przeznaczył na takie działania na obszarach trzech koncesji ok. 80 tys. dolarów. Mieszkańcy pobliskich wsi zostali zaproszeni na uroczyste poświęcenie i zwiedzanie pola wiertni przed jej uruchomieniem.

Jedynymi incydentami utrudniającymi poszukiwania gazu na Warmii i Mazurach były w tym roku kradzieże sprzętu pozostawionego przez geologów na polach. Do największej doszło na jesieni w okolicach Susza i Iławy. Skradzione tam kable sejsmiczne i wiązki geologiczne z czujnikami warte były ok. 100 tys. z
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą kolejne wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!