PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Będzie wsparcie dla wykorzystywania metanu z kopalń węgla

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
15-07-2009 06:22

W rządowym projekcie ustawy Prawo energetyczne znalazły się zapisy mające wspomóc wykorzystywanie w celach energetycznych metanu wychwytywanego w kopalniach węgla kamiennego.

W nowelizacji Prawa energetycznego zaproponowano zmiany w zapisach art. 9a ust. 8a – które wprowadzają jednostkową opłatę zastępczą (Ozm), mającą na celu wsparcie energii elektrycznej wytwarzanej w wysokosprawnej kogeneracji w źródłach spalających paliwa gazowe w postaci metanu uwalnianego i ujmowanego przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych i zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego oraz gaz palny uzyskiwany z przetwarzania biomasy.
Jak czytamy w uzasadnieniu do tych zmian, wyodrębnienie wsparcia tych paliw gazowych wynika z jednej strony z konieczności unikania niekorzystnych konsekwencji dla środowiska wypuszczania tych paliw gazowych do atmosfery lub ich wykorzystywania w sposób mniej efektywny w kotłowniach i ciepłowniach, z drugiej natomiast z odmienności technologii oraz kosztów paliwa w porównaniu z jednostkami opalanymi gazem ziemnym lub węglem.

Zdaniem rządu, rozwój wysokosprawnej kogeneracji w Polsce stymulowany jest w sposób znaczący przez bardzo korzystną sytuację prawną. Stworzenie takiej samej sytuacji źródłom opartym o metan uwalniany i ujmowany przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych i zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego oraz o gaz palny uzyskiwany z przetwarzania biomasy pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników w kopalniach węgla kamiennego, jak również na potencjalne uniknięcie emisji ok. 340 mln m3 metanu do atmosfery rocznie, a także stymulować będzie rozwój wykorzystania tych paliw zużywanych bezpośrednio w miejscu ich pozyskania do wytwarzania energii w wysokosprawnej kogeneracji.

W polskim górnictwie węgla kamiennego wyprowadzanych jest rocznie na powierzchnię około 810 mln m. sześć. metanu, w tym około 560 mln m sześć. na drodze wentylacyjnej oraz około 250 mln m sześć. poprzez instalacje odmetanowania kopalń. Metan usunięty z wyrobisk górniczych na drodze wentylacyjnej jest w całości wypuszczany do atmosfery.

Jak podkreślono w uzasadnieniu zmian, aktualnie sprawa ujęcia i wykorzystania metanu stanowi poważny problem, zarówno ze względu na bezpieczeństwo pracy w kopalniach węgla kamiennego, jak i ze względu na ochronę środowiska. Metan jest gazem cieplarnianym, którego potencjał cieplarniany jest 21 razy większy niż dwutlenku węgla. Przedsiębiorstwa górnicze podejmują wysiłki techniczne i ekonomiczne dla zwiększenia wykorzystania uwalnianego i ujmowanego metanu. Realizowane w tym względzie inwestycje są jednak kapitałochłonne, co skutkuje ograniczonym stopniem gospodarczego wykorzystania metanu ujętego w stacjach odmetanowania kopalń (ok. 60 proc.) oraz usuniętego z wyrobisk górniczych na drodze wentylacyjnej – zaledwie 20 proc. gospodarczego wykorzystania.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP