Będzie współpraca Polski i USA dot. bezpieczeństwa energetycznego

Będzie współpraca Polski i USA dot. bezpieczeństwa energetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mamy duży, otwierający się pakiet współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i nowych technologii energetycznych - powiedział w sobotę prezydencki minister Krzysztof Szczerski, komentując piątkową rozmowę prezydentów Polski i USA.

Prezydencki minister podsumował w sobotę spotkania bilateralne, które w ramach szczytu NATO odbył prezydent Andrzej Duda. W sobotę polski prezydent spotkał się z prezydentem Łotwy Raimondsem Vējonisem i premierem Davidem Cameronem. W piątek rozmawiał z prezydentami Afganistanu Ashrafem Ghanim i Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem oraz prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. W sobotę spotka się jeszcze z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Szczerski poinformował, że prezydenci Duda i Obama znaczną część piątkowej rozmowy poświęcili bezpieczeństwu energetycznemu. "Była konkretna, wspólna deklaracja o sprzeciwie, czy o krytycznej ocenie projektu Nord Stream2, jako projektu, który nie ma pozytywnego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne Europy" - dodał. Według prezydenckiego ministra prezydenci rozmawiali także o możliwej współpracy "importowo-eksportowej" między Polską a Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o polskie źródła dostaw energii w różnym charakterze. "Mówimy także o współpracy technologicznej w zakresie np. zielonej energii" - dodał. Ocenił, że po rozmowie prezydentów Polski i USA "mamy duży, otwierający się pakiet współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, nowych technologii energetycznych".

Szczerski był pytany o piątkową wypowiedź prezydenta USA Baracka Obamy, który wyraził zaniepokojenie w kwestii polskiego Trybunału Konstytucyjnego. "To, co na szczycie jest najważniejsze, jest na pierwszym planie, to zostanie z nami na stałe: decyzje, które tutaj zapadły" - powiedział. Na pytanie, czy nie można było uniknąć tej wypowiedzi prezydenta USA, odparł: "Między przyjaciółmi rozmawia się o wszystkim. (…) Rozmowa była wielowątkowa i nikt do nikogo nie może mieć żalu, o czym była rozmowa, bo dotyczyła spraw bilateralnych i sytuacji w każdym z krajów. To naturalne, że przyjaciele rozmawiają także o tym, co ich łączy, także o trosce wzajemnej, o sytuacji w każdym z państw" - powiedział Szczerski.

Po spotkaniu Andrzeja Dudy z prezydentem Łotwy dziennikarze pytali prezydenckiego ministra, ilu polskich żołnierzy będzie stacjonowało na Łotwie. Szczerski odparł, że "dzisiaj to nie politycy ostatecznie będą mogli deklarować, w jakiej ilości, w którym kraju, które z państw będzie kontrybuowało do wzmocnionej obecności". Dodał, że rozstrzygnięcia ws. budowy grup batalionowych ostatecznie "zamkną się decyzjami, które będą także brały pod uwagę opinie kręgów wojskowych". To ważne - dodał - że Polska "będzie także udziałowcem czterech grup batalionowych" i przeznaczy do ich budowy część wojska.

Jednocześnie zaznaczył, że w trakcie wczorajszych rozmów w trybie "tour de table" niewielu z przedstawicieli krajów członkowskich Sojuszu mówiło, że nie zamierzają kontrybuować na rzecz nowych sił natowskich. "To oznacza de facto, że mamy bardzo wiele zgłoszeń dotyczących tego, w którym kraju, które państwo chce wysłać swoje wojska, żeby być częścią sił wielonarodowych" - powiedział Szczerski.

Stwierdził, że z odbywającego się w Warszawie szczytu NATO Polska wychodzi nie tylko wzmocniona, ale i wzmacnia innych sojuszników. "Prezydent Andrzej Duda jest bardzo zadowolony z rezultatów szczytu, z tych wszystkich decyzji, które zapadły, ze wszystkich rozmów, które tutaj się toczą" - powiedział Szczerski dziennikarzom w drugim dniu szczytu NATO.

Dodał, że prezydent Duda jest zadowolony także z wymiany opinii podczas kolacji roboczej dotyczącej relacji NATO-Rosja. Szczerski ocenił, że potwierdzała ona, że szczyt NATO jest szczytem jedności.

Szczerski mówił, że wydaje się być konsensusem sojuszniczym, że polityka wobec Rosji powinna być trójwymiarowa i opierać się na obronie, odstraszaniu i dialogu. "Dlatego budujemy obecność wojskową, obronę, zdolność odstraszania, by móc przejść do dialogu o charakterze partnerskim. To wydaje się być zgodą sojuszniczą" - powiedział.

W piątek przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. W trakcie pierwszej sesji obradującego w Warszawie szczytu Sojuszu potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!