Będziemy mniej płacić za gaz

Będziemy mniej płacić za gaz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało prezesowi URE korektę wniosku taryfowego; proponuje cenę paliwa dla odbiorców indywidualnych niższą o 8,5 proc., co oznaczałoby średnią obniżkę wszystkich opłat na rachunku o 3,1 proc. - poinformowała we wtorek spółka w komunikacie.

Korekta PGNiG była odpowiedzią na wezwanie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z 6 kwietnia. W ostatnim wniosku taryfowym z 13 lutego PGNiG proponowało obniżkę ceny gazu dla gospodarstw domowych i przemysłu przekraczającą 6 proc. Prezes URE Mariusz Swora oczekiwał większej obniżki cen hurtowych gazu, nieco poniżej 10 proc.

Nowe propozycje PGNiG oznaczają, że "odbiorca indywidualny zapłaci mniej w części za paliwo gazowe średnio o ok. 8,5 proc., a cena gazu ziemnego dla zakładów przemysłowych będzie niższa o ok. 9 proc." - tłumaczy firma.

Odnosząc się do proponowanej ceny paliwa, PGNiG wyjaśnia, że cena gazu ziemnego z importu zależy od średniej ceny ropy naftowej z ostatnich dziewięciu miesięcy, która w ostatnim czasie spadła, oraz od stosunku kursu złotówki do dolara. Spółka zastrzega, że obniżki dotyczą gazu wysokometanowego; dla gazów zaazotowanych PGNiG przewiduje utrzymanie cen na niezmienionym poziomie.

Zdaniem PGNiG, gdyby prezes URE zatwierdził aktualną korektę wniosku taryfowego, to "całkowite opłaty dla wszystkich odbiorców obniżyłyby się średnio o 3,1 proc., co spowodowane jest m.in. planowaną zmianą taryf Operatorów Systemów: Przesyłowego i Dystrybucyjnych".

Taryfa, jaką przedstawia do zatwierdzenia prezesowi URE PGNiG, poza ceną gazu zawiera inne składniki - m.in. opłatę przesyłową naliczaną przez Gaz-System oraz opłatę dystrybucyjną, naliczaną przez sześciu krajowych dystrybutorów gazu. Ponadto PGNiG - jako operator systemu magazynowego - włącza do taryfy własną opłatę operatorską z tego tytułu.

PGNiG proponuje, by wyliczona w korekcie wniosku taryfa obowiązywała do końca 2010 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będziemy mniej płacić za gaz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!