PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Będziemy mniej płacić za gaz. Prezes URE zatwierdził taryfy dla PGNiG i PGNiG Obrót Detaliczny

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
15-03-2016 18:11
Będziemy mniej płacić za gaz. Prezes URE zatwierdził taryfy dla PGNiG i PGNiG Obrót Detaliczny
Fot. PTWP

15 marca prezes URE zatwierdził nowe taryfy w zakresie obrotu paliwami gazowymi dla PGNiG oraz PGNiG Obrót Detaliczny, które będą obowiązywać od 1 kwietnia br. Efektem zatwierdzonych taryf będzie spadek cen gazu ziemnego.

Zatwierdzenie nowej taryfy PGNiG OD oznacza dla blisko 6,8 mln gospodarstw domowych w drugim kwartale tego roku spadek cen gazu ziemnego, w stosunku do taryfy obecnie obowiązującej, o 5,3 proc., a dla pozostałych odbiorców, tzw. przemysłowych – o 6,8 proc.
Z punktu widzenia odbiorców detalicznych taryfa tego przedsiębiorstwa ma kluczowe znaczenie, ponieważ odbiorcy w gospodarstwach domowych, używający gaz do ogrzewania mieszkań, tzw. grupa W.3, zapłacą średnio około 11 złotych mniej miesięcznie.

To już czwarta obniżka cen od stycznia 2015 r., a druga w tym roku. W pierwotnej wersji wniosku w sprawie nowej taryfy, przesłanej na wezwanie prezesa URE, firma PGNiG OD wnioskowała o wzrost cen gazu dla odbiorców, mimo trwającego od ponad roku  spadkowego trendu cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która dla tego przedsiębiorstwa jest głównym źródłem zakupu gazu. Należy jednak pamiętać, że gdy wniosek był składany, ceny gazu były wyższe niż w chwili, kiedy decydowała się finalnie nowa taryfa.

Ostatecznie, w efekcie przeprowadzonego przez Urząd postępowania, nastąpi spadek średnich cen w obrocie - obejmujących przychody z ceny za gaz i opłaty abonamentowej - dla odbiorców gazu wysokometanowego o 5,6 proc., gazu zaazotowanego Lw o 5,8 proc. i gazu zaazotowanego Ls o 5,6 proc.

Skumulowany spadek średnich cen gazu wysokometanowego od początku 2015 r. wynosi 15,8 proc. (8,6 proc. w 2016 r.), a dla gazów zaazotowanych odpowiednio: Lw 11,6 proc. (8,6 proc.) i Ls – 8,7 proc. (7,8 proc.).

Kolejna niższa taryfa będzie obowiązywała także dużych odbiorców. Obniżka średniej ceny gazu wysokometanowego dla odbiorców końcowych, zużywających powyżej 25 mln m3, wyniesie 9,6 proc., a dla odbiorców hurtowych 7,6 proc. W przypadku gazu zaazotowanego odpowiednio będzie to spadek o 8,3 proc. oraz o 8,9 proc.

Jest to już kolejna obniżka cen gazu w taryfie PGNiG S.A. – druga w 2016 r., a piąta od początku 2015 r.  

W efekcie tego skumulowany spadek średnich cen gazu wysokometanowego dla odbiorców końcowych od stycznia 2015 r. wynosi 28,6 proc., a w samym 2016 r. - 15,7 proc. W przypadku gazu zaazotowanego odpowiednio 21,8 proc.  oraz 13,9 proc.

Obie taryfy zostały zatwierdzone na okres jednego kwartału, tzn. do 30 czerwca br.

Ostateczny skutek na płatnościach kompleksowych, czyli łącznie za gaz i jego dostawę, będzie jednak niższy niż cen gazu jako towaru, ze względu na niezmienione stawki opłat za usługę przesyłania i dystrybucji paliw gazowych. Taryfy operatora systemu przesyłowego – OGP Gaz System S.A. i operatora systemu dystrybucyjnego z GK PGNiG S.A., tj. PSG Sp. z o.o. obowiązują do końca czerwca 2016 r.

image003.jpg
image003.jpg
 

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


46 984 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP