PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bezpieczeństwo dostaw gazu do Unii, czyli spory i brak kompromisu

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
07-02-2017 13:26
Bezpieczeństwo dostaw gazu do Unii, czyli spory i brak kompromisu
Fot. Shutterstock

Na drugiego marca zaplanowano kolejną rundę negocjacji między Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi Unii na temat bezpieczeństwa dostaw gazu. Pierwsza pokazała, że o porozumienie nie będzie łatwo.

Jak przyznają uczestnicy spotkania pierwsza runda uwidoczniła istotne różnice w stanowiskach Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich. Na razie jest jeden pozytyw – to że do rozmów w ogóle doszło.
Różnice zdań dotyczą przede wszystkim trzech kluczowych kwestii: zasad współpracy regionalnej, wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu solidarności oraz przejrzystości kontraktów na dostawy gazu.

- Po niemal czterech miesiącach oczekiwania na wypracowanie przez Radę wspólnego stanowiska udało się w końcu rozpocząć negocjacje. Osiągnięcie porozumienia nie będzie łatwe, ale wierzę, że jest możliwe. Jesteśmy otwarci na kompromis, pod warunkiem, że nie będzie on ze szkodą dla naszych obywateli. Nieprzerwane dostawy gazu do ich mieszkań, do szpitali czy ośrodków pomocy społecznej to dla Parlamentu absolutny priorytet - przyznaje Jerzy Buzek przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań i Energii (ITRE), a zarazem sprawozdawca rozporządzenia i główny negocjator z ramienia PE.

W swoim stanowisku z października ub. r. Parlament Europejski poparł utworzenie w UE siedmiu regionów, w ramach których oceniano by ryzyko przerw w dostawach gazu oraz wspólnie planowano, jak tym ryzykom zapobiegać i niwelować ich skutki. Wprowadzony został także  dodatkowo mechanizm Korytarzy Dostaw Awaryjnych, który przeciwdziałałby odcięciu dostaw gazu w sytuacji największych kryzysów. Kontrpropozycja Rady zawiera wprawdzie podobny mechanizm korytarzy, ale bez konieczności współpracy w regionach i bez koordynującej roli Komisji Europejskiej. Wprowadza tzw. grupy ryzyka, a w ich ramach - luźniejsze działania transgraniczne, ale nie zobowiązuje państw do działań prewencyjnych bądź pomocowych na poziomie regionalnym.

Państwa członkowskie osłabiają też artykuł dotyczący  solidarności energetycznej - obowiązku wzajemnego pomagania sobie przez państwa UE w wypadku kryzysu dostaw, obostrzając jego zastosowanie długą listą szczegółowych wymogów.

I wreszcie, Rada nie podtrzymuje zaproponowanego przez Komisję i Parlament obowiązku notyfikacji do władz krajowych i Komisji Europejskiej pełnej wersji kontraktów, powołując się na tajemnicę handlową spółek. Zdaniem Komisji i Parlamentu na wspólnym unijnym rynku energii, gdzie wszyscy gracze powinni stosować te same reguły gry, niezbędny jest wgląd Komisji w niektóre kontrakty, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu w którymś z regionów UE.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 261 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

797 968 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 865 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP