Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bezprecedensowa sytuacja na rynku gazu: ceny spotowe niższe od długoterminowych

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
13-03-2014 12:33
Bezprecedensowa sytuacja na rynku gazu: ceny spotowe niższe od długoterminowych

Kto ma możliwości techniczne (zagwarantowane zdolności przesyłowe na gazowych interkonektorach), ten będzie kupował tańszy gaz w Europie Zachodniej.

Fot. PTWP

Tego się nikt nie spodziewał. Wyjątkowo ciepła zima spowodowała, że ceny gazu w dostawach natychmiastowych w Europie runęły. Pierwszy raz w historii o tej porze roku gaz w takich dostawach jest tańszy od surowca w kontraktach długoterminowych.

Oferowanie niższej ceny w długoterminowych zakupach to jedna z podstawowych zasad, którą rządzi się handel surowcami. W ten sposób producent godzi się na nieco mniejszy zarobek, mając jednak pewny zbyt.
Nie inaczej jest w przypadku gazu ziemnego. Lepszą, czyli niższą, cenę płaci ten, kto kupuje surowiec w kontraktach długoterminowych. Tyle że od tej reguły są wyjątki. W okresie malejącego popytu na gaz ceny spadają. W warunkach europejskich najczęściej od końca maja do lipca gaz w dostawach natychmiastowych może kosztować mniej niż w kontrakcie długoterminowym.

Jednak ten rok jest wyjątkowy. Bardzo ciepła zima sprawiła, że europejskie magazyny gazu są pełne, zużycie spadło, a klienci ograniczają odbiór surowca. Nic więc dziwnego, że już w lutym były widoczne pierwsze symptomy zapowiadające obniżkę cen.

Dla części firm to szansa na zyski, dla innych wymierne straty.

- Niespodziewane jest to, że ceny spotowe gazu są już niższe niż ceny, które gwarantuje taryfa w Polsce - mówi portalowi wnp.pl Witold Szczypiński, wiceprezes Grupy Azoty, największego w kraju konsumenta gazu. - Z pewnością przełoży się to na działalność firmy - przyznaje, ale o szczegółach nie może mówić.

Oszczędności mogą iść w miliony złotych. Grupa Azoty rocznie zużywa 2,2 mld m3 surowca. Około 27 proc. może kupować z pominięciem PGNiG. To właśnie ta partia gazu może być nabywana w kontraktach spotowych lub krótkoterminowych. I właśnie na tej partii surowca Azoty mogą zaoszczędzić. Ile? Wszystko zależy od cen, jakie spółka będzie płaciła za surowiec.

W grę jednak wchodzą duże pieniądze. Teoretycznie firma może kupić od zachodnich oferentów około 590 mln m3 gazu (ograniczeniem są zdolności przesyłowe). Jeśli cena byłaby tylko o grosz niższa w skali roku, Azoty mogłyby zaoszczędzić prawie 6 mln złotych. Ponieważ jednak ceny spotowe są niższe tylko do momentu wzmożonych zakupów surowca, przed kolejna zimą, oszczędności mogą być realizowane tylko przez kilka miesięcy. Z drugiej strony będą one znacznie wyższe niż 1 grosz ma m3 surowca.

To, co cieszy Grupę Azoty, z pewnością martwi dostawców surowca. Nie na darmo odpowiedzialny za finanse PGNiG wiceprezes Jarosław Bauc, przyznaje że tegoroczna sprzedaż gazu przez spółkę będzie niższa niż w 2013 roku.

Sytuacja na rynku gazu jest bowiem taka, że kto ma możliwości techniczne (zagwarantowane zdolności przesyłowe na gazowych interkonektorach), ten będzie kupował gaz w Europie Zachodniej.

Do kiedy surowiec w kontraktach krótkoterminowych i natychmiastowych będzie sprzedawany po okazyjnych cenach, trudno odpowiedzieć. Zwykle "promocja" kończy się, gdy na szeroką skalę przed zimą napełniane są magazyny gazu. Wpływ mogą mieć także inne wydarzenia. Np. po rozpoczęciu przez Rosję aneksji Krymu, ceny gazu w Europie nieco wzrosły. Jednak obecnie znowu spadają.NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP