XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bliżej gazowego OPEC

Bliżej gazowego OPEC
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powstanie kartelu skupiającego eksporterów gazu jest coraz bliżej. Pierwsze skrzypce w tym projekcie grają Rosja i Algieria, czołowi dostawcy tego surowca do UE.

O przekształcenie istniejącego od 7 lat Forum Eksporterów Gazu w organizację, która będzie miała realny wpływ na kształtowanie rynku, zabiegają Rosja, Iran i Algieria. Teraz kraje te są coraz bliższe osiągnięcia celu. Irański przedstawiciel w FEG Mohammad Ali Khatibi zaproponował kilka dni temu powołanie specjalnego stałego przedstawicielstwa – tzw. Sekretariatu Generalnego oraz opracowanie statutu organizacji. I już zyskał formalne poparcie nie tylko Rosji i Algierii, ale także Egiptu i Kataru, który jest światowym liderem w produkcji gazu skroplonego - czytamy w "Rzeczpospolitej".

O powołaniu Sekretariatu Generalnego eksperci Forum będą dyskutować na konferencji w Caracas, zaplanowanej na 8 – 9 października. I jeśli osiągną porozumienie, co jest prawdopodobne, to miesiąc później statut organizacji i ostateczną decyzję o powołaniu stałego przedstawicielstwa Forum podejmą ministrowie zainteresowanych krajów na specjalnym spotkaniu w Moskwie.

Jeśli tak się stanie, to – jak zgodnie przyznają eksperci – będzie to znaczący krok w kierunku bardziej sformalizowanego działania Forum. Dotąd jest ono jedynie luźnym stowarzyszeniem, i to bardziej na poziomie ekspertów niż członków rządów poszczególnych krajów. Decyzje, jakie zapadną w październiku, na pewno dokładnie będą analizować kraje uzależnione od importu gazu ziemnego. Już pierwsze zapowiedzi stworzenia organizacji na wzór OPEC, które padły blisko dwa lata lata temu, wywołały wiele kontrowersji.

Pomysłodawcy idei – Rosja, Iran i Algieria – zostali ostro skrytykowani. Powód do niepokoju jest, bowiem Forum Eksporterów Gazu skupia 12 krajów kontrolujących ponad 70 proc. światowych zasobów tego surowca i produkujących w sumie 40 proc. błękitnego paliwa. I choć w tym gronie nie ma niektórych znaczących producentów, np. Norwegii (ma status obserwatora), Chin, Meksyku, Australii, Turkmenistanu i Azerbejdżanu, mających ambitne plany rozwoju wydobycia, to i tak przekształcenie Forum w silną organizację będzie mieć duże znaczenie dla rynku.

Teraz producentom gazu trudno byłoby uzgadniać na przykład politykę cenową, tak jak to robi naftowy kartel. Zasady sprzedaży gazu ziemnego różnią się od tych funkcjonujących na rynku ropy. Dostawy opierają się przede wszystkim na wieloletnich kontraktach. Przy dominacji transportu rurociągami nie ma praktycznie możliwości szybkiego przerzucenia dostaw z jednej części świata do drugiej. A gaz skroplony (LNG), który może być transportowany statkami, stanowi tylko ok. 20 proc. w światowym bilansie - informuje "Rzeczpospolita".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bliżej gazowego OPEC

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!