Bliżej gazu ze Skandynawii

Bliżej gazu ze Skandynawii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa rury łączącej Norwegię z Danią i Szwecją bardziej realna. Konsorcjum firm planujących inwestycję - wśród nich polskie PGNiG - w kwietniu złoży wniosek w jej sprawie władzom Norwegii. Budowa gazociągu pozwoli Polsce zdywersyfikować źródła dostaw

- Przygotowania do budowy rurociągu łączącego Norwegię z Danią i Szwecją - czyli projektu Skanled - przebiegają zgodnie z harmonogramem - zapewnia w "Rzeczpospolitej" wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.

W ciągu kilku tygodni firmy zainteresowane inwestycją (m. in. PGNiG i niemiecki E. ON) zdecydują, czy utworzą specjalną spółkę, która poprowadzi budowę i zorganizuje jej finansowanie, czy też każdy z uczestników konsorcjum - proporcjonalnie do swoich udziałów - sam zadba o pieniądze. - Chcemy, by na początku kwietnia władze norweskie mogły otrzymać wniosek w sprawie budowy gazociągu - mówi wiceprezes Dudzński. Po uzyskaniu zgody - jesienią - konsorcjum może zdecydować o budowie.

Rurociąg ma kosztować ok. 1,6 mld dolarów, zatem jeśli uczestnicy konsorcjum będą proporcjonalnie pokrywać koszty budowy, PGNiG czekają wydatki w wysokości ok. 240 mln dol. Zarząd spółki zapewnia, że nie będzie problemów ze zdobyciem tej kwoty - czytamy w dzienniku.

Projekt Skanled jest dla Polski elementem jednego z kluczowych projektów dywersyfikacyjnych. Przynajmniej połowa norweskiego gazu, jaki ma trafić nowym rurociągiem do Danii, zostanie bowiem dalej przesłana do Polski - w tym celu z duńskiego Rodvig zostanie poprowadzona rura na polskie Wybrzeże. PGNiG chce, by płynęło nią 2,5 - 3 mld m sześc. gazu rocznie. To ok. 18 proc. obecnego zapotrzebowania naszego kraju.

Konsorcjum Skanled - jak zapowiada wiceprezes Dudziński - może uruchomić gazociąg do Danii i Szwecji w 2013 r. Równocześnie powinien powstać gazociąg z Danii do Polski, za którego budowę odpowiada państwowa firma Gaz System. Jego budowa kosztować będzie ok. 400 mln euro.

W konsorcjum Skanled - obok Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa i E. ON - uczestniczą firmy energetyczne z Norwegii, Danii i Szwecji, m.in. Skagerak energi, Ostfold energi, Goteborg energi, energinet.dk, Swedegas i Adger Energi - przypomina "Rz".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bliżej gazu ze Skandynawii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!