PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

BNK Petroleum o polskich łupkach gazonośnych: wciąż operujemy szacunkami

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
24-11-2010 13:34
BNK Petroleum o polskich łupkach gazonośnych: wciąż operujemy szacunkami

Poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego zawsze związane jest z dużym ryzykiem - uważają przedstawiciele amerykańskiej spółki BNK Petroleum. Harold Neal, operations manager w BNK Petroleum i Jacek Wróblewski, dyrektor generalny spółki w Polsce opowiadają o powodach tak wielkiego zainteresowania światowych liderów polskimi złożami. Zaznaczają jednak, że aby określić potencjał polskich skał łupkowych potrzebne są lata badań i kosztownych prac poszukiwawczych.

Czy możemy już choćby w przybliżeniu określić o jakich potencjalnych zasobach gazu łupkowego możemy mówić w Polsce?
[Jacek Wróblewski] Wielkości zasobów gazu łupkowego o jakich mówimy w Polsce wciąż bazują na przybliżonych wartościach określonych przez analogię w stosunku do złóż amerykańskich. Tak długo jak nie wykonamy odwiertów poszukiwawczych, nie będziemy w stanie tego określić. Nawet wówczas jednak możliwe będzie określenie zasobów tylko dla obszarów, na których zlokalizowano odwierty. Specyfika skał łupkowych polega na tym, że nawet w stosunkowo niezbyt oddalonych miejscach zawartość gazu może być zupełnie różna, stąd nie jest możliwe dokładne oszacowanie zasobów dla danego obszaru koncesyjnego, którego powierzchnia wynosi średnio około 1000 km2. Każda taka próba będzie obarczona dużym błędem. Pamiętajmy, że w USA zasoby także są określone na podstawie szacunków, a nie zasad dokumentowania złóż stosowanych w Polsce.

Skąd w takim razie tak duże zainteresowanie zagranicznych spółek naszym rynkiem?

[Harold Neal] Firmy amerykańskie zainteresowały się rynkami europejskimi ze względu na niskie ceny gazu w USA oraz wysokie koszty poszukiwań związane z dostępem do gruntów prywatnych. W Polsce i innych krajach Europy sytuacja pod tym względem jest znacznie lepsza – ceny gazu są wyższe, a złoża stanowią własność Państwa - między innymi dlatego jesteśmy obecni w Europie.

Pojawiają się jednak głosy, że wydobycie gazu łupkowego w USA osiągnęło już swój szczyt...

[HN] Zaawansowanie prac wydobywczych w USA jest bardzo wysokie, ale nie możemy w tej chwili powiedzieć czy osiągnęło już swój szczyt. Tak jak mówiłem, wciąż bazujemy na szacunkach – wiele miejsc nie zostało jeszcze dostatecznie przebadanych. Oczywiście, produkcja gazu łupkowego w USA nie rozwija się już tak dynamicznie jak w latach poprzednich, ale jest to związane w dużej mierze z spadkiem cen gazu. Potencjalne zyski nie gwarantują bowiem tak dużej opłacalności szerokiego rozwijania dalszych poszukiwań i wydobycia.

Oprócz tego przemysł poszukiwawczy ropy i gazu cały czas pracuje nad nowymi technologiami, aby móc wydobywać gaz z większą efektywnością i w trudniejszych warunkach geologicznych. O ile jeszcze jakiś czas temu nie byliśmy w stanie w ogóle pozyskać gazu ze skał łupkowych, to teraz możemy to robić i mamy nadzieję, że rozwój technologii w przyszłości pozwoli na jeszcze dogłębniejsze wykorzystanie złóż.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP