Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża poszukiwań gazu i ropy: rządowe propozycje są groźne

Autor: wnp.pl (DM)
13-11-2012 11:13
Branża poszukiwań gazu i ropy: rządowe propozycje są groźne
fot. mat. prasowe

Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego (OPPPW), zrzeszająca firmy zajmujące się poszukiwaniami i wydobyciem węglowodorów w Polsce, przeanalizowała rządowe założenia kierunkowe do Ustawy Węglowodorowej. Jej zdaniem budzą one poważne wątpliwości.

Jak czytamy: OPPPW liczyła na otwarty dialog z rządem, oczekując na rządowe plany stworzenia takich warunków regulacyjno-fiskalnych, które umożliwiłyby przyspieszenie i rozwój prac poszukiwawczych i rozpoznawczych w Polsce, a jednocześnie zapewniły sprawiedliwy podział przyszłych przychodów z wydobycia pomiędzy przedsiębiorców a Skarb Państwa i kasy samorządów lokalnych. Długo oczekiwana prezentacja założeń do Ustawy Węglowodorowej, która ma uregulować proces poszukiwań i wydobycia ropy i gazu w Polsce, miała miejsce w ubiegłym miesiącu. Szczegółowa analiza przedstawionych przez Rząd kierunków pokazuje, że proponowane zmiany mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.
- Firmy członkowskie zwracają uwagę na to, że projektowanie nowych rozwiązań podatkowych dotyczących wydobycia, w sytuacji, gdy polskie złoża niekonwencjonalne pozostają właściwie nierozpoznane, może okazać się nieco przedwczesne – mówi Marcin Zięba, Dyrektor Generalny OPPPW.

- Inwestorzy mają poczucie, że ktoś próbuje sięgać głęboko do ich pustych portfeli w momencie, gdy nie wiadomo jeszcze, czy te portfele będą inwestorom w ogóle potrzebne. Polski projekt wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych, wymaga ogromnych wstępnych nakładów inwestycyjnych na etapie, kiedy sukces ekonomiczny całego przedsięwzięcia stoi pod znakiem zapytania – dodaje Zięba. Jego zdaniem: musimy zdać sobie sprawę z tego, że Polska nie posiada takich pieniędzy do zainwestowania. - Jeśli chcemy, aby gaz z łupków szybko wypłynął na powierzchnię ziemi, musimy wspólnie, branża i Rząd, stworzyć i zachować sprzyjający klimat dla kapitału napływającego do Polski. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że polski projekt wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych się nie powiedzie –dodaje dyrektor OPPPW.

Przykładowe wątpliwości podnoszone przez członków OPPPW w odniesieniu do przedstawionych propozycji:

W przekonaniu OPPPW, 25 proc. podatek od skumulowanych dodatnich przepływów finansowych w połączeniu z istniejącym obciążeniami w postaci CIT i podatku od nieruchomości wraz z proponowanym podatkiem od wartości wydobytego gazu (5 proc) lub ropy (10 proc) i zwiększonymi czterokrotnie stawkami opłat eksploatacyjnych, znacząco przekroczy ogłoszony przez rząd 40 procentowy poziom łącznych obciążeń fiskalnych (tzw. government take). W rezultacie, zaproponowany kształt przyszłego systemu obciążeń podatkowych nie zwiększy zakresu i tempa prac poszukiwawczych i rozpoznawczych, a może je wręcz spowolnić i ograniczyć.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP