PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża poszukiwawcza krytykuje nowelizację prawa geologicznego

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
26-03-2013 12:18
Branża poszukiwawcza krytykuje nowelizację prawa geologicznego
Fot. Archiwum

Branża wydobywcza krytykuje niektóre propozycje regulacji dotyczących wydobycia węglowodorów. Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego nie kryje, że pewne zapisy stawiają pod znakiem zapytania, sens angażowania się w poszukiwania gazu.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiedział, że niektóre propozycje regulacji dotyczących wydobycia węglowodorów wymagają jeszcze doprecyzowania. Czytaj więcej: Budzanowski: za kilka miesięcy więcej o potencjale łupków.
Branża wskazuje na najbardziej, jej zdaniem niekorzystne rozwiązania.

Najostrzej krytykowany jest brak gwarancji otrzymania w miejsce koncesji poszukiwawczej, koncesji wydobywczej. W praktyce może to oznaczać, że firma, która rozpoznała obszar, może nie mieć możliwości prowadzenia na nim wydobycia.

Wadą projektu według organizacji zrzeszającej przemysł poszukiwawczy jest także zbyt krótki czas na wykonanie dokumentacji geologicznej. Co więcej branża obawia się, że arbitralne decyzje NOKE (Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych) mogą powodować problemy z weryfikacją dokumentacji.

W ogóle pod adresem NOKE pada sporo zarzutów. Według branży brak jest jasnych i czytelnych zapisów, w jakich operator może się poruszać. Zgodnie z planami NOKE ma być w 100 proc. kontrolowana przez Skarb Państwa. W założeniach kierunkowych do projektu tej ustawy, NOKE będzie obejmował określony udział we wszystkich koncesjach wydobywczych.

I tu według branży rodzi się pytanie, czy we wszystkich koncesjach? Czy zwyczajnie NOKE będzie stać na zaangażowanie się we wszystkie projekty? Organizacja obawia się, że NOKE może różnicować projekty na gorsze i lepsze. A co, jeśli nie zaangażuje się w któreś? Czy w takim razie mimo wszystko będą jej przynależne profity?

Zgodnie z projektowanymi zmianami prawa geologicznego i górniczego, NOKE ma być mniejszościowym udziałowcem każdej nowej koncesji rozpoznawczo-wydobywczej. Koncesje mają być przyznawane w drodze przetargu temu, kto zaproponuje najlepsze warunki, m.in. uczestnictwa NOKE.

Koncesja poszukiwawcza ma zostać zastąpiona specjalnym zezwoleniem, ale prowadzący poszukiwania, w celu uzyskania koncesji rozpoznawczo-wydobywczej również będą musieli stawać do przetargów. Firmy zastanawiają się, co np. z pracami sejsmicznymi. W praktyce ich wykonanie nie daje żadnych forów, bo koncesję mogą otrzymać inne podmioty.

Firmy obawiają się także, że mimo względnie dobrej skali podatkowej, to część zapisów jest na tyle niejednoznacznych, że faktyczne opodatkowanie może być wyższe niż prognozowane 40 proc.

Jak mówi Marcin Zięba, dyrektor generalny Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego regulacje powinny przede wszystkim zachęcać operatorów do intensyfikacji prac poszukiwawczych i wydobywczych. A także przyciągać do Polski kapitał niezbędny do sfinansowania tak wielkich inwestycji. Niektóre z proponowanych rozwiązań, takie jak np. obligatoryjny udział NOKE, wpłyną negatywnie na rentowność projektów poszukiwawczo-wydobywczych i atrakcyjność inwestycyjną polskich projektów na tle innych regionów świata.

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP