Branża zadowolona z wycofania się rządu z powołania NOKE

Branża zadowolona z wycofania się rządu z powołania NOKE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele branży wydobywczej są zadowoleni z rezygnacji przez rząd z powołania NOKE, czyli publicznej spółki, która miała mieć udziały w zyskach z wydobycia - m.in. gazu łupkowego - proporcjonalne do udziału w kosztach.

Dyrektor generalny Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego (OPPPW) Marcin Zięba powiedział, że branży podoba się też zapowiedź likwidacji barier biurokratycznych, a także wprowadzenia w nowelizacji Prawa Geologicznego i Górniczego jednej, łącznej koncesji - koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej.

"Firmy zrzeszone w OPPPW chętnie dokonają przeglądu nowego, zawierającego ogłoszone dziś założenia, projektu ustawy" - podkreślił.

Podobnego zdania są Pracodawcy RP. Zdaniem eksperta tej organizacji Piotra Wołejko nie ma potrzeby powoływania kolejnej instytucji (NOKE) z niejasnymi kompetencjami oraz 5-procentowym udziałem w każdej koncesji wydobywczej. Interesy Skarbu Państwa można zabezpieczyć w inny sposób - podkreślił.

"W obecnej sytuacji, gdy liczba odwiertów w porównaniu do 2012 r. znacząco spadła, najważniejsze jest ponowne przyspieszenie prac. O to zabiegają inwestorzy, którzy nadal wierzą w potencjał polskich złóż. Pozwólmy im działać" - czytamy w komentarzu Pracodawców RP.

Również eksperci Instytutu Kościuszki podkreślają, że decyzje w sprawie przepisów łupkowych, o których poinformowali premier Donald Tusk i minister środowiska Maciej Grabowski, to świetna informacja. "Oznacza, że w Polsce przechodzimy wreszcie od dłużących się, jałowych dyskusji do konstruktywnych działań. (...) Trzeba pamiętać, że przedłużające się procedury rozpatrywania wniosków koncesyjnych spowodowały, że w 2013 r. dynamika prac poszukiwawczych spadła.

Prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht zaznaczyła, że branża obawiała się, że powołanie NOKE - "superłupkowego nadzorcy i kontrolera - dodatkowo negatywnie wpłynie na ten proces".

O wiele bardziej krytyczny jest Piotr Woźniak, były główny geolog kraju. - Jestem bardzo zmartwiony zmianami, które zapowiedział w przepisach dotyczących węglowodorów minister środowiska, Maciej Grabowski. Stało się coś bardzo niedobrego - przyznaje w rozmowie z wnp.pl Piotr Woźniak, były główny geolog kraju. Czytaj więcej: Zmiany w "łupkach"? Piotr Woźniak: organ koncesyjny będzie ślepy jak kret!

Rząd od wielu miesięcy pracuje nad projektem ustawy dot. wydobycia gazu z łupków. Były wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak forsował koncepcję powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Spółka ta miała mieć udziały w zyskach z wydobycia węglowodorów proporcjonalne do udziału w kosztach, które nie mogłyby jednak przekroczyć 5 proc. wartości robót geologicznych na każdej koncesji. Zgodnie z jego koncepcją NOKE miało znaleźć się pod kontrolą resortu środowiska.

Premier w środę podczas konferencji powiedział, że był spór w samym środowisku (resorcie - PAP) i w Radzie Ministrów, czy taka +superinstytucja+ do pilnowania standardów i pewnych rygorów powinna powstać, czy nie. Ostatecznie minister Maciej Grabowski rekomenduje rozwiązania bez tworzenia nowej hiperinstytucji, natomiast z wyraźnym wzmocnieniem Wyższego Urzędu Górniczego" - mówił szef rządu.

Powołaniu NOKE sprzeciwiała się jednak branża wydobywcza, bo uważa, że jest to kolejne obciążenie biurokratyczne (NOKE miało pełnić również funkcje kontrolne). W dodatku inną koncepcję działania NOKE zaproponował resort skarbu - chciał, żeby Operator podlegał temu resortowi. Przekonanie o wolnym tempie poszukiwań gazu łupkowego w Polsce i braku postępów w pracach nad projektem ustawy było powodem dymisji ministra środowiska Marcina Korolca w listopadzie ub.r. Zastąpił go na tym stanowisku Grabowski, który w drugiej połowie grudnia ub.r. odwołał Woźniaka i mianował na stanowisko Głównego Geologia Kraju Sławomira Brodzińskiego. Jednocześnie zapowiedział przyspieszenie prac nad projektem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!