XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bruksela odpowiada na rosyjskie szantaże energetyczne

Bruksela odpowiada na rosyjskie szantaże energetyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament Europejski poparł Brukselę, która zamierza stanowczo odpowiedzieć na wykorzystywanie przez Rosję ropy i gazu w polityce zagranicznej.

Ogromną większością głosów (43 za, tylko 3 przeciw) komisja ds. zagranicznych europarlamentu przyjęła raport swego szefa Jacka Saryusza-Wolskiego w sprawie unijnej polityki zagranicznej w sprawach energii.- Nasz raport potwierdza, że energia stała się polityczną bronią - powiedział "Gazecie Wybroczej" Saryusz-Wolski.

Aż 59 proc. Rosjan uważa, że władze powinny wykorzystywać zależność krajów europejskich od dostaw ropy i gazu ziemnego z Rosji do osiągania swoich celów politycznych. Szantaż taki odrzuca tylko co piąty Rosjanin - pokazują ogłoszone wczoraj wyniki sondażu rosyjskiego Centrum Lewady - czytamy w dzienniku.

Komisja Europejska zamierza przeciwstawić się temu energetycznemu straszakowi. Media ujawniły w ubiegły czwartek, że Bruksela chce powstrzymywać takie inwestycje w europejski sektor energetyczny (a zwłaszcza w sieci przesyłowe), których - jak mówi szef Komisji José Manuel Barroso - motywy nie są jasne i które mogą mieć ukryty polityczny cel. Taki jak zwiększenie uzależnienia Europy od zewnętrznych źródeł dostaw.

Bruksela chce też blokować inwestycje firm z państw, w których europejskie przedsiębiorstwa nie są w pełni dopuszczane do rynku. Zarówno w Strasburgu, jak i w Brukseli nikt nie ukrywa, że mowa tu o inwestycjach rosyjskich koncernów Gazprom czy Rosnieft - wyjaśnia "GW".

Przyjęty w poniedziałek późnym wieczorem raport zawiera jeszcze inne pomysły, które mogą wywołać irytację w Moskwie. Eurodeputowani uznali bowiem, że należy powiązać sprawę Karty Energetycznej (której Rosja nie chce podpisać, ponieważ zobowiązywałaby ją ona do otwarcia rynku) z wejściem Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Początkowo Saryusz-Wolski proponował, żeby raport PE wprost uzależniał poparcie Unii dla wejścia Rosji do WTO z podpisaniem Karty. Ostatecznie jednak raport stwierdza, że podpisanie Karty byłoby "dodatkowym argumentem" na rzecz wejścia Rosji do UE - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bruksela odpowiada na rosyjskie szantaże energetyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!