PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Elektrownia Orlenu w Płocku: formalności do końca roku

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
18-04-2013 17:34
Elektrownia Orlenu w Płocku: formalności do końca roku

- Zakładamy budowę kolejnej w Płocku. To wszystko, jeśli chodzi o nasze możliwości inwestycyjne w przedziale czasowym 2013 - 2017 - mówi Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen do spraw petrochemii.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Elektrownia parowo-gazowa we Włocławku, pod którą wmurowano właśnie kamień węgielny, nie będzie jedyną tego typu inwestycją PKN Orlen. Do 2017 r. koncern planuje budowę jeszcze jednej takiej elektrowni, tym razem w Płocku.

Orlen ma obecnie kilka jednostek energetycznych: w Płocku, Jedliczu, Litwinowie w Czechach i w Możejkach na Litwie. Pod koniec 2015 r dołączy do niej elektrownia gazowa we Włocławku. Czytaj także: Wmurowano kamień węgielny pod elektrownię gazową Orlenu
- Zakładamy budowę kolejnej w Płocku. To wszystko, jeśli chodzi o nasze możliwości inwestycyjne w przedziale czasowym 2013-2017 - mówi Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen do spraw petrochemii.

W Płocku ma powstać jednostka energetyczna o mocy minimum 450-460 MWe, a więc podobna do tej we Włocławku.

- Do końca tego roku powinniśmy uporać się ze wszelkimi formalnościami: studium wykonalności, przetargami, zgodami korporacyjnymi na jej realizację. Termin ukończenia inwestycji to prawdopodobnie 2017 r. - informuje Piotr Chełmiński.

Czy udział w inwestycji w Płocku wezmą partnerzy Orlenu obecni przy budowie elektrowni we Włocławku, a więc SNC Lavalin i General Electric International?

- To zależy czy spełnią nasze oczekiwania i wymagania. Umowa na realizację inwestycji z tymi firmami nie jest związana z planowaną inwestycją w Płocku - odpowiada Piotr Chełmiński.

Orlen musi również odpowiedzieć na pytanie, z jakiego źródła będzie pochodził gaz dla elektrowni? Łupki to dopiero przyszłość.

- Mamy długoterminowy kontrakt z PGNiG. Realizujemy swoje zobowiązania wynikające z tego kontraktu. Z racji tego, że poprawiamy efektywność naszych innych instalacji czy to w rafinerii czy petrochemii pojawiają się oszczędności z zakontraktowanych wolumenów. Jest też kwestia liberalizacji rynku gazu. Mamy już w tej chwili 12 proc. potrzebnych nam dostaw gazu kupionych poza PGNiG i zamierzamy tę wielkość zwiększyć - twierdzi Piotr Chełmiński.

Orlen zapewnia, że jest w stanie sfinansować inwestycję z środków własnych.

Orlen podkreśla, że przyjął konserwatywne założenia, jeśli chodzi o analizę opłacalności inwestycji w elektrownie gazowe pod kontem cen gazu.

- Rynek gazu jest zmienny. Liczymy na to, że jego liberalizacja doprowadzi do tego, że ceny spadną. To powinno poprawić wskaźniki ekonomiczne. Są też certyfikaty, a elektrownie gazowe są inwestycjami przyjaznymi dla środowiska. Biorąc to wszystko pod uwagę myślę, że zrealizujemy założone cele ekonomiczne - twierdzi Piotr Chełmiński.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

58 350 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 247 265 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 690 294 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.