XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Budowa morskiego odcinka Tureckiego Potoku ma ruszyć w 2017 r.

Budowa morskiego odcinka Tureckiego Potoku ma ruszyć w 2017 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream) rozpocznie się w drugiej połowie 2017 roku - ogłosił prezes Gazpromu Aleksiej Miller we wtorek w Moskwie, po rozmowach premierów Rosji i Turcji, Dmitrija Miedwiediewa i Binaliego Yildirima.

"Z zadowoleniem informujemy, że w drugiej połowie 2017 roku rozpocznie się budowa morskiego odcinka Tureckiego Potoku. Obie nitki - i pierwsza, i druga - zostaną oddane do użytku przed końcem 2019 roku" - oświadczył Miller, którego cytuje agencja TASS. Szef Gazpromu dodał, że trwają procedury związane z wyborem wykonawcy projektu.

Miedwiediew ze swej strony zapowiedział, że Rosja w najbliższym czasie ratyfikuje porozumienie międzyrządowe o budowie Tureckiego Potoku.

Natomiast Yildirim podkreślił, że gazociąg ten "ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy". "To jest regionalny projekt" - oznajmił.

Turecki Potok, to gazociąg z Rosji przez Morze Czarne do europejskiej części Turcji i dalej do granicy z Grecją. W przyszłości ma być doprowadzony na południe Włoch przez Grecję i Morze Jońskie.

Długość czarnomorskiej części magistrali to ok. 910 km, a lądowej w Turcji - 180 km. Gazociąg ma kosztować 11,4 mld euro. Pierwsza nitka będzie przeznaczona na potrzeby rynku tureckiego, a druga ma służyć tranzytowi gazu do Europy Południowej. Każdą z dwóch nitek będzie można rocznie przesyłać 15,75 mld m sześć. gazu.

Rosja i Turcja zaczęły rozmawiać o budowie Turkish Stream pod koniec 2014 roku, gdy Moskwa zrezygnowała z ułożenia magistrali South Stream przez Morze Czarne do Bułgarii po sprzeciwie Komisji Europejskiej. Pierwotny projekt Tureckiego Potoku przewidywał budowę gazociągu o przepustowości 63 mld metrów sześciennych. Jednak potem Gazprom ogłosił, że rezygnuje z połowy mocy przesyłowych i że przepustowość magistrali wyniesie 32 mld metrów sześciennych.

W realizacji projektu przeszkodził kryzys polityczny na linii Moskwa-Ankara, do którego doszło po zestrzeleniu w listopadzie ubiegłego roku przez Turcję rosyjskiego bombowca Su-24, który naruszył przestrzeń powietrzną tego kraju przy granicy z Syrią. Wraz z normalizacją stosunków w lecie bieżącego roku strony wznowiły kontakty w sprawie inwestycji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowa morskiego odcinka Tureckiego Potoku ma ruszyć w 2017 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!