XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bułgaria będzie uczestniczyła w budowie gazociągu South Stream

Bułgaria będzie uczestniczyła w budowie gazociągu South Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bułgaria i Rosja podpisały osiem porozumień o łącznej wartości ponad 5,3 mld euro. Porozumienia dotyczyły głównie energetyki, w tym udziału Bułgarii w projekcie gazociągu po dnie Morza Czarnego - South Stream. Był to najważniejszy dokument, którego wynegocjowanie trwało niemal do ostatniej chwili.

Koszt budowy gazociągu South Stream (Południowy Strumień) na bułgarskim odcinku wyniesie ok. 1,4 mld euro, a po zakończeniu inwestycji Bułgaria będzie otrzymywać rocznie ok. 300 mln dolarów tytułem opłat tranzytowych. Surowiec popłynie rurociągiem po dnie morskim przez Bułgarię do Europy Środkowej oraz na Bałkany, a stamtąd do Włoch.

Podpisania porozumień dokonali w piątek przedstawiciele Bułgarii i Rosji w obecności prezydentów Georgi Pyrwanowa i przebywającego w Sofii z oficjalną wizytą Władimira Putina.

"Rozszerzenie sieci gazociągów zwiększy stabilność dostaw i bezpieczeństwo europejskich użytkowników rosyjskiego gazu" - podkreślił Putin.

"W krajach europejskich toczy się ostra walka o to, by infrastruktura gazowa przebiegała przez ich terytorium. Gwarantuje to nie tylko wzrost ich znaczenia w Europie, lecz przynosi wpływy z tytułu opłat za tranzyt" - dodał rosyjski prezydent.

W Sofii podpisano umowę o projektowaniu, budowie i dostarczeniu wyposażenia dla drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej w Belene. Wartość tego kontraktu wynosi 3,9 mld euro; Putin poinformował, że środki te są wydzielone w budżecie Rosyjskiej Federacji. "W razie potrzeby możemy udostępnić je Bułgarii" - podkreślił.

Bułgaria, Grecja i Rosja podpisały również porozumienie o powołaniu spółki, która wybuduje ropociąg łączący bułgarski port Burgas z greckim Aleksandrupolis. W spółce tej Rosja posiada 51 proc. udziałów, a Bułgaria i Grecja po 24,5 proc. Koszt budowy bułgarskiego odcinka wyniesie 227 mln euro.

Czwarte ważne porozumienie zawarły ministerstwa transportu - w sprawie ustanowienia połączenia promowego między Warną i rosyjskim portem Kawkaz w Cieśninie Kerczeńskiej.

Bułgaria i Rosja podpisały również porozumienie o imporcie przez Rosję zużytego paliwa jądrowego.

Według prezydenta Pyrwanowa osiągnięto postęp w sprawie spłaty zaległego - z lat 80. - zadłużenia rosyjskiego wobec Bułgarii w wysokości 24 mln euro. Z kolei Bułgaria zobowiązała się przyspieszyć uregulowanie kwestii związanych z licencją na broń i technikę wojskową, otrzymanych przez nią bezpłatnie od Związku Radzieckiego w latach 1944-1989.

Zawarto dwa porozumienia w dziedzinie turystyki i kultury.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria będzie uczestniczyła w budowie gazociągu South Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!