XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bułgaria i Rosja podpisały "mapę drogową" ws. South Stream

Bułgaria i Rosja podpisały "mapę drogową" ws. South Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bułgaria i Rosja podpisały w sobotę "mapę drogową" ws. gazociągu South Stream - poinformowała agencja BTA. Podpisy pod dokumentem złożyli ministrowie energetyki obu państw Trajczo Trajkow i Siergiej Szmatko w obecności premiera Bułgarii Bojko Borysowa.

Dwudniowe bułgarsko-rosyjskie negocjacje w Warnie były trudne, gdyż strona bułgarska uzależniała podpisanie dokumentu od obniżenia cen dostarczanego jej rosyjskiego gazu. Według przedstawicieli strony bułgarskiej, ich kraj kupuje rosyjski gaz po cenach wyższych niż inni unijni partnerzy Rosji m.in. Niemcy.

Po podpisaniu dokumentu premier Borysow oświadczył, że udało się wynegocjować obniżenie cen, nie podał jednak o ile. Nie będzie również firm-pośredników między rosyjskim gigantem Gazpromem a bułgarskim monopolistą Bułgargazem. Premier dodał, że ich obecność jest jednym z powodów wysokich cen gazu.

"Mapa drogowa" jest szczegółowym harmonogramem techniczno-ekonomicznej ekspertyzy kosztów i opłacalności projektu na jego bułgarskim odcinku ze wskazaniem konkretnych terminów wykonania każdego zadania.

Zgodnie z dokumentem w lutym 2011 r. po zakończeniu biznesowej analizy zostanie powołana spółka, która zajmie się ustaleniem trasy, budową i eksploatacją bułgarskiego odcinka gazociągu. Według szacunków strony bułgarskiej będzie on kosztować 835 mln dolarów.

South Stream ma liczyć 900 km. Gaz z Rosji będzie nim przesyłany po dnie Morza Czarnego do Bułgarii, gdzie będzie rozdzielany na dwie nitki: północną - do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry oraz południową - do Włoch przez Grecję. Jego przepustowość wyniesie 63 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

W początkowej fazie negocjacji Bułgaria stała na stanowisku, że dla South Stream mają być zbudowane oddzielne rury, nie będące częścią krajowego systemu gazociągowego. Ostatnio stanowisko to uległo zmianie i według Borysowa nowymi rurami będzie przesyłany tranzyt na północ, a przez bułgarską sieć tranzytową - 17 mld m sześciennych dla Grecji, co ma zapewnić krajowi dodatkowe przychody.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria i Rosja podpisały "mapę drogową" ws. South Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!