XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bułgaria I Turcja porozumiały się ws. interkonektora gazowego

Bułgaria I Turcja porozumiały się ws. interkonektora gazowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bułgaria i Turcja porozumiały się w piątek w sprawie połączenia systemów gazociągowych obu państw. W marcu zostanie podpisany dokument o terminie rozpoczęcia budowy - poinformował w Sofii szef resortu gospodarki i energetyki Dragomir Stojnew.

"Podjęliśmy konkretną decyzję o budowie połączenia gazowego z Turcją. Stanie się ono podstawowym źródłem dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego dla naszego kraju" - stwierdził Stojnew po spotkaniu z tureckim ministrem energetyki Tanerem Yildizem.

Minister podkreślił, że podjęto "polityczną decyzję o rozpoczęciu inwestycji". Według Stojnewa, 114-kilometrowa nitka powinna być gotowa za dwa lata.

Koszt inwestycji jest dopiero ustalany. Według wcześniejszych szacunków bułgarskiego operatora gazowego Bułgartransgazu, 75-kilometrowy bułgarski odcinek może kosztować ok. 75 mln euro.

Połączenie gazowe z Turcją jest jednym z jedenastu bułgarskich projektów energetycznych, jakie znajdują się na unijnej liście infrastrukturalnych projektów o ogólnoeuropejskim znaczeniu i które mogą ubiegać się o finansowanie ze specjalnego funduszu w wys. 5,85 mld euro.

Piątkowe porozumienie jest bardzo ważne dla Bułgarii, która otrzymuje około 85 proc. gazu ziemnego od Rosji. Sofia od lat starała się o uzyskanie zgody Turcji na tę inwestycję. Ankara tymczasem uzależniała decyzję od innych projektów, m.in. budowy zbiornika retencyjnego na rzece Tundża na granicy bułgarsko-tureckiej. Zbiornik ten miałby zabezpieczyć turecką prowincję Wschodnia Tracja przed powodziami. Bułgaria jednak nie jest skłonna angażować się w tę kosztowną i zbędną - z jej punktu widzenia - inwestycję.

Połączenie z tureckim systemem gazociągowym umożliwi Bułgarii dostawy gazu ziemnego m.in. z Iranu i Północnego Iraku. W styczniu 2013 r. Bułgaria podpisała umowę o dostawy 1 mld m. sześć. rocznie azerskiego gazu ze złoża Shah Deniz w regionie Morza Kaspijskiego. Bez połączenia z tureckim systemem gazociągowym realizacja tej umowy byłaby niemożliwa.

Podczas piątkowych rozmów bułgarsko-tureckich podjęto decyzję o zwiększeniu bułgarskich dostaw energii elektrycznej do Turcji. W 2012 r., po podniesieniu taryf dla eksporterów prądu z Bułgarii, dostawy do Turcji praktycznie wstrzymano. Obniżenie taryf w połowie ubiegłego roku ożywiło eksport, lecz jest to nadal niewiele wobec potrzeb tureckiej gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria I Turcja porozumiały się ws. interkonektora gazowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!