XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bułgaria inwestuje w dywersyfikację dostaw gazu

Bułgaria inwestuje w dywersyfikację dostaw gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prawie całkowicie uzależniona od rosyjskiego gazu Bułgaria przyspiesza budowę połączeń gazowych z sąsiednimi krajami i szuka dróg do dywersyfikacji dostaw. Dlatego m.in. Bułgaria porozumiała się z Turcją w sprawie budowy interkonektora.

77-kilometrowa nitka o przepustowości 1-3 mld m sześc. rocznie połączy systemy gazociągowe Bułgarii i Turcji.

Porozumienie jednak nie zadowoliło w pełni strony bułgarskiej, brakuje bowiem najważniejszego punktu, który dotyczy terminu rozpoczęcia prac.

Według ekspertów połączenie jest wyjątkowo ważne dla Bułgarii, ponieważ pozwoliłoby Sofii zająć bardziej niezależną pozycję w negocjacjach z Rosją dotyczących cen gazu. Rosja zapewnia ponad 90 proc. potrzeb gazowych Bułgarii. Umowa Bułgarii z Gazpromem upływa w tym roku, negocjacje toczą się od kilku miesięcy.

Dla Turcji - według bułgarskich ekspertów - budowa interkonektora nie ma strategicznego znaczenia. To właśnie jest przyczyną, dlaczego do realizacji porozumienia w tej sprawie nie doszło dwa lata temu.

Budowa tej nitki gwarantowałaby Bułgarii możliwość dywersyfikacji dostaw gazu. Bułgaria podpisała już porozumienie z Azerbejdżanem na dostawy 1 mld m sześc. gazu rocznie, ale surowiec może otrzymać wyłącznie przez Turcję. Ponadto Bułgaria uzyska dostęp do gazu z regionu Morza Śródziemnego poprzez turecki terminal gazu skroplonego w Tekirdag, do którego może być dostarczany również gaz z Algierii, Egiptu i Iraku.

Eksperci resortu gospodarki i energetyki wyjaśniają, że o ile Bułgarii chodzi o alternatywną trasę dla gazu azjatyckiego, to Turcja chce rozmawiać o ilości gazu, który mogłaby dostarczać Bułgarii. Mówił o tym zwolniony w tym miesiącu szef resortu gospodarki i energetyki Trajczo Trajkow. Centroprawicowy premier Bojko Borysow zwolnił Trajkowa m.in. z powodu "zwłoki w budowie połączeń gazowych z sąsiednimi krajami".

Na pożegnalnym spotkaniu z mediami Trajkow poinformował m.in., że w maju ruszy budowa połączenia gazowego z Rumunią. Nitka ma mieć przepustowość 1,5-3 mld m sześc. gazu rocznie. Połączenie ma być gotowe w końcu br. Ponadto pod koniec tego roku zaczyna się budowa 170 km nitki, która połączy systemy gazociągowe Bułgarii i Grecji.

Na dywersyfikację dostaw gazu UE udzieliła Bułgarii 45 mln euro.

Na początku tygodnia w Atenach podpisano memorandum na przedprojektowe badanie terminalu skroplonego gazu na greckim wybrzeżu Morza Egejskiego. "Ten terminal jest regionalnym projektem państw Europy Południowo-Wschodniej. Oprócz Bułgarii i Grecji mają do niego dołączyć: Rumunia, Serbia i Macedonia" - powiedział Trajkow. Dodał, że gaz ma być dostarczany z Kataru i Algierii, a w dalszej kolejności z odkrytych niedawno złóż w Morzu Śródziemnym między Cyprem a Izraelem.

Innym krokiem władz Bułgarii w celu dywersyfikacji dostaw ma być gaz łupkowy. Nowy szef resortu gospodarki i energetyki Delian Dobrew zapowiedział ponowne podniesienie tematu moratorium. Decyzja - według ministra - została podjęta zbyt pochopnie i pod naciskiem protestów ulicznych.

W grudniu 2011 r. bułgarski rząd wstrzymał poszukiwania gazu łupkowego, cofając wydane amerykańskiemu koncernowi Chevron zezwolenie na próbne odwierty na północnym wschodzie kraju. W ślad za rządem parlament przyjął uchwałę zakazującą stosowania technologii szczelinowania hydraulicznego, praktycznie jedynej w poszukiwaniach gazu łupkowego. Ekolodzy uważają jednak, że bez ustawowego zakazu temat nie jest zamknięty.

Decyzje podjęto po kilkumiesięcznych protestach ekologów i organizacji obywatelskich przeciwko poszukiwaniom gazu łupkowego.

Według wstępnych danych amerykańskiego koncernu Chevron zasoby gazu łupkowego w Bułgarii mogą wynosić od 300 mld m sześc. do 1000 mld m sześc.

Metoda szczelinowania hydraulicznego polega na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach, wypycha gaz do góry.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria inwestuje w dywersyfikację dostaw gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!