XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bułgaria zaniepokojona możliwym wstrzymaniem dostaw gazu

Bułgaria zaniepokojona możliwym wstrzymaniem dostaw gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister spraw zagranicznych w tymczasowym bułgarskim rządzie Daniel Mitow wyraził zaniepokojenie możliwością wstrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę po zaaprobowaniu w pierwszym czytaniu przez jej parlament sankcji wobec Rosji.

Do MSZ w Sofii we wtorek wieczorem wezwano z tego powodu ambasadora Ukrainy.

- Wzywamy stronę ukraińską, by wstrzymywała się od gwałtownych działań i koordynowała ewentualne przyszłe kroki ze swoimi europejskimi partnerami - powiedział Mitow w rozmowie z ambasadorem - informuje MSZ.

Ambasador zapewnił, że przyjęcie projektu ustawy nie oznacza natychmiastowego wprowadzenia sankcji, a podejmowane decyzje będą uzgadniane z partnerami europejskimi.

Bułgaria jest jednym z unijnych krajów najbardziej uzależnionych od importu rosyjskiego gazu, który płynie tranzytem przez Ukrainę; tą drogą dostaje ona 85 proc. niezbędnych dla funkcjonowania gospodarki dostaw. W razie ich wstrzymania, może liczyć na zapasy ze zbiornika w miejscowości Cziren na północnym wschodzie, w którym obecnie zgromadzonych jest 414 mln metrów sześć. gazu, własną produkcję w wys. jednego mln metrów sieściennych dziennie oraz na import przez interkonektor z Grecji. Nie wystarcza to jednak na dłuższe pokrycie potrzeb kraju, które latem wynoszą 5-6 mln metrów sześć. dziennie, a zimą - 9.

W razie wstrzymania dostaw kraj wytrzymałby samodzielnie około 3 miesięcy. W zimowych warunkach, kiedy działają ciepłownie, odpowiednio mniej. Zimą 2009 r., kiedy doszło do przejściowego wstrzymania importu przez Ukrainę, Bułgaria w ciągu trzech tygodni została całkowicie pozbawiona gazu. Straty dla gospodarki wyniosły około 200-220 mln euro.

Rząd ukraiński zainicjował objęcie sankcjami 172 osób fizycznych i 65 osób prawnych z Rosji i innych państw. Podmioty te uznano za zaangażowane we wspieranie i finansowanie terroryzmu na wschodzie Ukrainy oraz popierające marcową aneksję Krymu przez Rosję.

Rządowy projekt ustawy przewiduje wobec tych podmiotów 29 rodzajów restrykcji, w tym zakaz przyjazdu na Ukrainę, zablokowanie i zamrożenie aktywów w tym kraju, zakaz działalności na Ukrainie, zakaz udziału w procesach prywatyzacyjnych, korzystania z licencji, a także z prawa tranzytu.

Według premiera Arsenija Jaceniuka odrębnym punktem może być zakaz tranzytu przez Ukrainę surowców i zakaz lotów w jej przestrzeni powietrznej. Rosja przesyła tranzytem przez Ukrainę ropę i gaz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria zaniepokojona możliwym wstrzymaniem dostaw gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!