Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Buzek: warunkiem podpisania TIPP jest eksport gazu przez USA

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
18-02-2015 16:42
Buzek: warunkiem podpisania TIPP jest eksport gazu przez USA

Zdaniem Buzka, podpisanie TTIP bez porozumienia o swobodnym eksporcie przez USA gazu do Europy, zostanie odrzucone m.in. przez Parlament Europejski.

fot. Michał Oleksy

Ufam, że unijno-amerykańską umowę Transatlantyckiego partnerstwa w dziedzinie handlu i inwestycji (TTIP) uda się wynegocjować i zostanie ona przyjęta. Ale trzeba o nią walczyć, przekonując do niej i idei, jaką niesie, obywateli krajów członkowskich - powiedział Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego podczas spotkania w Warszawie z dziennikarzami.

Rolą m.in. tej komisji jest uzgodnienie jednych z kontrowersyjnych kwestii dotyczących szeroko rozumianej konkurencji przemysłów. W maju Jerzy Buzek przedstawi posłom przygotowywaną opinię w tych sprawach.
TTIP to najważniejsza umowa w historii UE, zakładająca wzajemne otwarcie rynków obu partnerów na zasadzie równości, solidarności i wzajemnego szacunku, przypomniał on. Wyrazem tego będzie prawo nielikwidowania zakazów obowiązujących w jednej ze stron (np. wprowadzenia produkcji GMO na rynek europejski).

Umowa po to jest zawierana, aby dać impuls rozwoju dla Europy i USA, który znajdzie wyraz m.in. w średniorocznym wzroście PKB o 0,5 proc. przez wiele lat, a w pierwszej dekadzie - do 6 proc. dodatkowo. Chodzi też o to, aby dać odpór Europy i USA dla szybciej rozwijających się gospodarek, szczególnie azjatyckich.

- Ale są także ogólnospołeczne zalety TTIP - podkreślił Buzek. - Możemy stworzyć standardy współpracy gospodarczej na skalę globalną, co ma szczególne znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które najwięcej skorzystają na likwidacji barier pozataryfowych i nowym kształcie współpracy.

Są to zagadnienia, omawiane w tzw. drugim i trzecim filarze negocjowanej umowy.

Patrz: Znaki zapytania wokół negocjacji TTIP"

Te ogólne zalety i wartości zderzają się jednak z twardymi realiami w dziesiątkach spraw. Wynikają tylko w części z niezrozumienia istoty negocjacji (które są jawne, a jej wyniki dostępne w internecie, przypomniał przewodniczący), lecz różnej klasy problemów.

- Trzeba jednak te obawy wyjaśniać jak najszybciej, co należy do obowiązku każdego z państw, aby nie doprowadzić do sytuacji, że TTIP stanie się zarzewiem konfliktów społecznych - podkreślił Jerzy Buzek. - Wymaga to bardzo solidnego przygotowania, podobnego do tego, jakie rząd wykonał, rozwiewając obawy różnych grup w Polsce wobec wstąpienia do Unii Europejskiej. Dobrze wykorzystaliśmy tę szansę, bo dobrze się przygotowaliśmy do tego procesu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP