Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Były zarząd i rada nadzorcza PGNiG bez absolutorium. Spółka wypłaci znaczącą dywidendę

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
28-06-2016 14:29 |  aktualizacja: 28-06-2016 18:39
Były zarząd i rada nadzorcza PGNiG bez absolutorium. Spółka wypłaci znaczącą dywidendę

Mariusz Zawisza pełnił funkcję prezesa PGNiG od początku 2014 r. do końca 2015 r.

Fot. mat. pras.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG nie udzieliło we wtorek absolutorium poprzedniemu zarządowi spółki i byłej radzie nadzorczej firmy. Właścicielom akcji spółki zostanie wypłacone ponad miliard złotych dywidendy.

Stało się to, co było już zapowiadane w poprzednim tygodniu. Były zarząd PGNiG nie otrzymał absolutorium. Nie dostała go także poprzednia rada nadzorcza gazowego potentata.
O takim możliwym scenariuszu pisaliśmy już wcześniej.
Poprzednie władze PGNiG mogą nie otrzymać absolutorium

Ostatecznie we wtorek, 28 czerwca, podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, na którym reprezentowane było 76,8 proc. kapitału zakładowego, akcjonariusze zdecydowali o nieudzieleniu absolutorium z wykonywania obowiązków w roku obrotowym 2015 ówczesnemu prezesowi Mariuszowi Zawiszy i wiceprezesom: Jarosławowi Baucowi, Zbigniewowi Skrzypkiewiczowi i Waldemarowi Wójcikowi. Absolutorium za 2015 r.  otrzymał natomiast prezes Piotr Woźniak, delegowany z końcem roku do czasowego wykonywania czynności członka zarządu PGNiG.

To niejedyne osoby, których praca nie została doceniona. Walne zdecydowało także o nieudzieleniu absolutorium za 2015 r. byłym członkom Rady Nadzorczej PGNiG: Wojciechowi Chmielewskiemu,  Agnieszce Woś, Irenie Ożóg, Andrzejowi Janiakowi oraz Andrzejowi Pilitowskiemu.

Niejako przy okazji doszło do zmian w samej radzie. Z jej składu odwołany został Grzegorz Nakonieczny. Powołani do rady zostali natomiast Bartłomiej Nowak oraz Piotr Sprzączak.

Zanim doszło do głosowania nad abolutoriami, oświadczenie odczytał Zbigniew Skrzypkiewicz. Poprzedni zarząd - zwracając uwagę m.in. na rekordową kapitalizację spółki w roku 2015 i jej historyczne notowania na giełdzie - uznał, że za projektami uchwał proponowanymi przez obecny zarząd stoją względy pozamerytoryczne.

Na wtorkowym WZA nie było przedstawicieli obecnego zarządu kierowanego przez prezesa Piotra Woźniaka. Walne przyjęło uchwałę o usprawiedliwieniu ich nieobecności. 

W połowie czerwca Piotr Woźniak wśród argumentów za nieudzieleniem absolutorium wymienił działania poprzednich władz wobec spółki-córki PGNiG, Polskiej Spółki Gazownictwa. 

Kolejnym wskazywanym powodem był sposób prowadzenia inwestycji, zwłaszcza inwestycji w Stalowej Woli. Zdaniem Woźniaka "zmarnowano wiele pieniędzy", a sposób, w jaki poprzednicy prowadzili inwestycję w Stalowej Woli, był "szkolnym przykładem, jak nie należy prowadzić inwestycji". Trzecim argumentem był "stan współpracy z partnerem rosyjskim", który obecny prezes gazowej firmy ocenił "zdecydowanie negatywnie". 

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 145 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP