Cena gazu dla Ukrainy powinna być związana z ceną ropy

Cena gazu dla Ukrainy powinna być związana z ceną ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europa będzie stała w obliczu potencjalnego kryzysu gazowego każdej zimy, jeśli Rosja i Ukraina nie uzgodnią długoterminowych i powiązanych z ceną ropy naftowej kontraktów gazowych, które jednak mogą wymagać pomocy finansowej UE - twierdzą analitycy cytowani w poniedziałek przez agencję Reutera.

Rosja nie zaoferowała Ukrainie długoterminowej umowy jaką mają kraje UE i która mogłaby rozstrzygnąć spór. Według ekspertów taka umowa unieszkodliwiłaby ulubioną metodę, którą stosuje Moskwa, by wywierać wpływ na prozachodni rząd w Kijowie.

"Rosji odpowiada wracać wciąż do sprawy gazu, ponieważ jest to sposób, by dalej destabilizować obecną ekipę (na Ukrainie - PAP)" - uważa profesor Dieter Helm zajmujący się polityką energetyczną na Uniwersytecie Oksfordzkim.
"Potrzeba stabilnej długoterminowej reguły cenowej. Oznacza to uzależnienie cen gazu od cen ropy, które ostro spadły" - uważa Helm.

Rosja i Ukraina zgodziły się wpuścić na swoje obiekty międzynarodowych obserwatorów, którzy mają kontrolować przepływ rosyjskiego gazu przez ukraińskie terytorium do innych państw europejskich. Ma to umożliwić przywrócenie przerwanych w ubiegłym tygodniu dostaw gazu do Europy w ciągu kilku dni.

Moskwa i Kijów nie uzgodniły jednak, ile za gaz zapłaci w tym roku pogrążona w kryzysie gospodarczym Ukraina. Rosjanie chcą, by Ukraińcy płacili cenę rynkową i mówią nawet o 450 USD za 1000 metrów sześciennych, natomiast Kijów broni się przypominając, że rynkowe ceny gazu w krajach europejskich spadły od lata o połowę w wyniku spadku cen ropy, które są powiązane z cenami gazu.

Wielu analityków spodziewa się, że ceny ropy pozostaną w tym roku niskie z powodu wpływu recesji na światowy popyt.

Powiązanie cen gazu i ropy dałoby Ukrainie czas, by wydobyć się z największego kryzysu od lat i szansę na zapłacenie rachunków za gaz w przyszłym roku.

Jednak żadna ze stron nie informowała o tym, aby rozmawiano o długoterminowym porozumieniu, co stwarza zagrożenie, że w przyszłym roku nastąpi kolejny kryzys.

"Leży w interesie Europy, żeby Ukraina zaczęła płacić ceny rynkowe, a im szybciej tym lepiej. To nie może być jednak zrobione jednym ruchem, a nawet w ciągu kilku lat - to musi być rozłożone w czasie" - uważa David Cox główny konsultant w Poeyry Energy Consulting.

"Jeśli chcemy Ukrainy w UE i chcemy jej raczej po naszej stronie niż po stronie (premiera Rosji Władimira) Putina, to może musimy pokryć tego koszty i częściowo pomóc w procesie przejścia" - uważa Cox.

Z kolei prof. Helm ostrzegł przed subsydiowaniem przez UE kosztów czyjejkolwiek energii. Dodał jednak, że Europejski Bank Centralny mógłby przeznaczyć dodatkowe środki dla Ukrainy.

"Możemy rozważyć pomoc dla Ukrainy z jej obecnymi problemami finansowymi. Nie powinno być to jednak związane z gazem" - przekonuje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!